Nowe mammobusy zapraszają na badania w listopadzie i grudniu

Świeżo zakupione, zupełnie nowe mammobusy mają zapewnić bezbolesne badanie piersi. Nowe urządzenia mają emitować mniejsze promieniowanie niż ich poprzedniczki. Zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych oraz dotacją z budżetu państwa przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Badania będą wykonywane nie tylko w Trójmieście ale również w okolicznych wsiach i mniejszych miejscowościach pomorskich.

Profilaktyka niezwykle ważna w wykrywaniu raka piersi

Wczesne wykrycie nowotworu w 90 procentach przypadków daje szanse na zupełne wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i samobadanie piersi i po ukończeniu 50 roku życia regularna mammografia. Wiele kobiet niestety unika badań kontrolnych.

O tym jak ważne jest badanie piersi pisaliśmy w artykule: Różowy Październik- akcje edukacyjne w UCK

Po części w obawie o ból podczas badania, część boi się złego wyniku i diagnozy. Jednak te lęki nie powinnny stawać na drodze do zdrowia. Niespodziewane usłyszenie diagnozy może zdawać się wyrokiem, jednak leczenie nowotworu we czesnym stadium jest o wiele tańsze, bardziej skuteczne i dają lepsze rokowania po wyzdrowieniu. Dla wielu kobiet to brak możliwości wykonania badania jest problemem, na który nie zawsze mają wpływ. Dlatego mammobusy to idealne rozwiązanie dla zapewnienia im zdrowia.