Różowy Październik- akcje edukacyjne w UCK

Na całym świecie październik obchodzony jest jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Otwarte w zeszłym roku Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, stawia w tym roku na edukację. Przeprowadzone zostaną spotkania informacyjne, podczas których będzie można nauczyć się przeprowadzać samobadanie piersi. Cały miesiąc trwać będzie również kampania edukacyjna mająca zachęcać do wykonywania badań samodzielnie.

Mammografia jest niezwykle ważnym badaniem. Dzięki niej można wykryć tworzący się nowotwór zanim jeszcze zauważalne będą jego objawy. Nowotwór w fazie bezobjawowej w 90 procentach jest wyleczalny. Terapia jest również o wiele łatwiejsza i mniej szkodliwa dla organizmu. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań.

Regularna mammografia

Polska wypada bardzo słabo jeśli chodzi o świadomość profilaktyki nowotworów. Tylko 40 procent kobiet, będących w grupie która powinna wykonać mammografię zgłasza się na badania. Dla porównania jak złe są to statystyki- 90 procent Szwedek w tym samym przedziale wiekowym regularnie przeprowadza badanie. Edukacja na temat profilaktyki jest dlatego niezwykle istotnym elementem rozmowy na temat nowotworów. Mammografia jest łatwo dostępnym i bezbolesnym badaniem. Wiele placówek medycznych organizuje darmowe badania dla danych grup wiekowych. Warto więc dbać o siebie i wykonywać regularną mammografię, szczególnie jeśli mamy możliwość wykonania go bezpłatnie. Możemy oszczędzić sobie cierpienia i być może przedwczesnej śmierci.

Samobadanie piersi

7 października w siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego od godziny 9, przed 3 godziny przeprowadzano kursy samobadania piersi. Akcja edukacyjna przeznaczona była dla pracowników szpitala oraz gości. Szkolenie przeprowadzał zespół działaczek z Centrum Chorób Piersi UCK oraz przyszli lekarze -czyli studenci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Oczekiwali oni przy dwóch stanowiskach umieszczonych nieopodal rejestracji szpitala. Dzięki łatwemu dostępowi do stoisk, wiele osób mogło podejść i porozmawiać z edukatorami. Na chętnych oprócz wolontariuszy chętnych do odpowiedzenia na każde pytanie, czekały również ilustrowane broszury informacyjne. Dla ułatwienia i praktyki badania przygotowano również modele biustów. Dzięki samodzielnemu wyczuciu zmian chorobowych na sztucznej piersi, łatwiej będzie wykonać badanie na sobie. 

Jeśli nie udało wam się dotrzeć na pierwszą akcję edukacyjną do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego- nic straconego. Uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku zaangażowali się w promocję akcji „Różowy październik w UCK”. W ramach zwrócenia uwagi mieszkańców miasta, namalują oni przed budynkiem Centrum Medycyny Nieinwazyjnej różową wstążkę. Na różowo przyozdobione zostaną również stoiska przy których nauczyć się będzie można jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi. Uczniowie będą również rozdawać przechodniom przypinki oraz ulotki informacyjne oraz przekonywające do regularnego badania się i profilaktyki raka. Wolontariuszy spotkać będzie można nieopodal UCK oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.