Konkurs Gdański Eko Dom

Miasto Gdańsk rusza z nową akcją promującą ekologiczny tryb życia. Konkurs „Gdański Eko Dom” ma za zadanie nagrodzić ekologiczne domostwa i pro środowiskowe postawy. Mieszkańcy Gdańska są zachęcani do wysyłania filmów lub zdjęć swoich najlepszych realizacji i nawyków.

„Gdański Eko Dom” dla kogo konkurs?

Innowacyjny sposób segregacji śmieci? Własnoręcznie uszyte woreczki na zakupy? Sąsiedzkie podróże do pracy jednym autem? A może inne wspólne przedsięwzięcie z sąsiadami lub rodziną? Nie ważne czy ekologię ograniczamy do własnych czterech ścian czy też zaraziliśmy ekologicznym bakcylem całą okolicę.

Jeśli zależy Ci na losie planety i czynnie angażujesz się w działania proekologiczne- koniecznie musisz wziąć udział w tym konkursie! Aby wziąć udział należy nagrać niedługi filmik, lub przesłać kilka zdjęć wraz z opisami. Należy zaprezentować swoją codzienną działalność ekologiczną. Im więcej przykładów i dowodów własnej pracy, tym lepiej. Mogą być to bardziej oczywiste rzeczy jak specjalne miejsce na pojemniki do segregacji śmieci, lub wielorazowe woreczki do ważenia warzyw. Jeśli macie bardziej innowacyjne pomysły jak specjalny system oszczędzania wody i prądu lub książka z przepisami z resztek, tak aby nic nie marnować. Każdy pomysł jest dobry, być może uda nam się zainspirować kogoś innego. Dlatego też warto się zgłosić.

Przygotowanych zostało 6 hulajnóg elektrycznych wraz z zestawami produktów mających pomóc w sposobie życia „zero waste”. Łącznie nagrody warte będą niemalże 15 tysięcy złotych. Aby jednak jak najwięcej osób mogło zostać docenionych i wyróżnionych- nie tylko 5 finalistów zostanie obdarowanych nagrodami. Dla najlepszych, jednak nie finałowych prac również przewidziana jest nagroda.

Dobre nawyki wynosimy z domu

Tytuł konkursu nie jest przypadkowy. „Gdański Eko Dom” to podkreślenie tego jak ważny jest dom w budowaniu naszych postaw życiowych i co za tym idzie działań. Niektóre wartości wynieśliśmy z domu. Niektóre sami podkreślamy i kultywujemy w swoim własnym domu. Dlatego też nieważne czy singiel, para czy rodzina wielodzietna czy rodzina z czworonogami. Wszyscy możemy przyczynić się dla naszej wspólnej planety.

Dzięki udziałowi w konkursie mamy możliwość zainspirowania innych rodzin i domostw. Wiele osób nie zmienia swoich nawyków w obawie o utrudnienia i skomplikowanie sobie życia. Dzięki promocji ekologicznego życia wielu Gdańszczan, można pokazać jak niewiele trzeba zmienić w swoim codziennym życiu- aby zmienić wiele dla planety.
Oprócz wzięcia udziału w konkursie, miasto zachęca również do wspólnych akcji ekologicznych. Można zorganizować wymianę używanych rzeczy lub sprzętów elektronicznych. Bardzo dobrym pomysłem jest również tak zwany car sharing. Jeśli mieszkamy niedaleko współpracownika- może warto odbyć podróż do i z pracy wspólnie. Dzięki temu oprócz mniejszej emisji spalin ograniczamy również korki oraz fundusze wydawane na benzynę.

Pokazywanie tego jak każdy, zwykły mieszkaniec miasta może żyć w duchu less waste lub zero waste jest kluczowe. Możliwe jest dzięki temu zaznajomienie sceptyków z ekologią. Na pewno wiele osób przekona również to, że dzięki rozsądniejszemu zarządzaniu można obniżyć koszty utrzymania domu. Nie marnowanie jedzenia czy wody, oszczędzanie prądu- oprócz działań na rzecz planety są to również działania na rzecz naszego własnego portfela.