Sobota pod patronatem Zbigniewa Jujki

W sobotę 9 października będziemy obchodzić imieniny Zbigniewa Jujki. W ramach obchodów święta tego wybitnego rysownika satyrycznego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa ku jego pamięci. Zorganizowana będzie również wystawa jego prac.

Zbigniew Jujka, kim był?

Zbigniew Jujka urodził się 23 lipca 1935 roku w Starym Targu. Zmarł w Gdańsku w 2019 roku. Edukację odbierał na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku- teraz przekształconej w Akademię Sztuk Pięknych. Ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz. W 1935 roku rozpoczął pracę ,z której obecnie jest najbardziej wysławiony. Jego debiut jako rysownik-satyryk miał miejsce właśnie w tym roku na łamach Gazety Zielonogórskiej. Na dłużej związany był jednak z Dziennikiem Bałtyckim, gdzie od 1960 roku przez 3 lata publikował serię rysunkową „My i oni”. Przez następne 30 lat pracował jak redaktor graficzny dziennika.
Jego znakomity cykl Dzienniczek, publikowany był od 1963 roku aż do śmierci rysownika. Jedyną przerwą był wymuszony okres podczas stanu wojennego. Dzienniczek ilustrował bieżące wydarzenia polityczne oraz ruchy socjalne. Było to satyryczne podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia, w jedynym w swoim rodzaju stylu Jujki.

Oprócz pracy w prasie, wydał również lekko ponad 60 wydawnictw własnych. Albumy, albumiki oraz zbiory rysunków- prace Zbigniewa Jujki wciąż goszczą na półkach w biblioteczkach wielu Polaków. Oprócz prac własnych był współtwórcą antologii III Rzeczypospolita w karykaturze. Oprócz karykatur tworzył również ilustracje do książek oraz plakaty.

Imieniny w dzielnicy Aniołki

Rada Dzielnicy Aniołki postanowiła uczcić tego znakomitego rysownika podczas sobotnich obchodów Imienin Dzielnicy Aniołki. „Popołudnie z Jujką” rozpocznie się o godzinie 16 na ulicy Focha 31. Odsłonięta zostanie wtedy tablica pamiątkowa ku czci Zbigniewa Jujki. Umiejscowienie tablicy nie jest przypadkowe, to właśnie tutaj Jujka mieszkał i prowadził swoją pracownię.

Pół godziny póżniej Krystyna Ochędzan przybliży zgromadzonym życie oraz twórczość artysty. Przewodniczka zadba aby zwiedzanie wystawy było na wszystkich cennym oraz niesamowitym przeżyciem. W razie niepogody, zamiast pod chmurką wystawa zostanie przeniesiona do Klubu ASM znajdującego się przy ulicy Poniatowskiego 13.

Dodatkową atrakcją będzie konkurs dla każdego, kto zjawi się na wydarzeniu w czapce stańczyka. Do zobaczenia na miejscu!