Godzina dla Gdańska już w sobotę

Już w sobotę, 9 października odbędzie się kolejna edycja „Godziny dla Gdańska”. Jest to wydarzenie organizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu. Każda osoba chętna, nie ważne czy wolontariusz, rodzina, studenci czy może współpracownicy jest mile widziana do wzięcia udziału. Akcja polega na tym aby w sobotę przez jedną godzinę zaangażować się w pracę lub działania dla najbliższej społeczności.

Godzina dla Gdańska

Nie jest to pierwsza tego typu impreza organizowana w Gdańsku. Pierwsza Godzina dla Gdańska odbyła się już 3 lata temu, i co roku przyciąga coraz więcej wolontariuszy. Tego dnia w różnych miejscach na terenie całego miasta organizowane są wydarzenia mające na celu wspieranie lokalnych społeczności. Wszystkie akcje zgłaszane są wcześniej przez poszczególnych organizatorów. Każdy chętny do działania, jest zachęcany do zgłoszenia swojego pomysłu i realizacje go. Pomysły są nieskończone, przez lata organizowane były zarówno warsztaty artystyczne, techniczne, kursy gotowania czy manifestacje. Jeśli mamy możliwość możemy zgłosić kino na otwartym powietrzu, wernisaż, czy happening połączony z koncertem. Ograniczeniem do działania jest jedynie własna wyobraźnia organizatorów.

Jedyne ramy jakie należy zachować przy organizacji to dzień- sobota, 9 października. Pomimo nazwy, czas trwania wydarzenia nie musi ograniczać się do jedynie godziny. Jeśli mamy pomysł i plan na dłuższe działania- do dyspozycji mamy nawet i cały dzień.

#godzinadlagdanska

Regionalne Centrum Wolontariatu ze swojej strony zapewnia przekazanie pakietu startowego, w którym znajdziemy koszulki, przypinki oraz informator imprezy wraz z oficjalnym certyfikatem. Zapewniona jest również promocja wydarzenia w mediach społecznościowych oraz umieszczenie w programie akcji. Jeśli sami udostępniamy informacje o Godzinie dla Gdańska ogólnie, czy też promujemy nasze wydarzenie warto pamiętać o stworzonym specjalnie na tą okazję hasztagu #godzinadlagdanska. Jest to świetna możliwość do promocji swoich działań, ale również i całej ogólnomiejskiej akcji.

Pod hasztagiem znajdziemy również relacje z poprzednich edycji, być może będzie to dobra inspiracja dla własnego pomysłu. W poprzednich latach odbywało się między innymi sprzątanie świata (z dużym naciskiem na zieleń miejską oraz lasy), odwiedzenie opuszczonych grobów na cmentarzu i zadbanie o nie. Nie zabrakło również pamięci o czworonożnych przyjaciołach, wybudowane zostały domki dla jeżyków a także dla pszczół. W ramach ducha ekologii i ideologii zero waste możliwe było przyniesienie własnych, nieużywanych materiałów. Zamienione zostały one na wielorazowe woreczki na warzywa i owoce, które warto mieć przy sobie na zakupach.

Tegoroczna impreza zapowiada się równie ciekawie, zgłoszonych zostało bowiem aż 25 przeróżnych akcji. Jeszcze jest czas na zgłoszenie swojego pomysłu, także możliwe, że do soboty jeszcze wpłynie więcej oryginalnych zgłoszeń. Niezwykle cieszy zaangażowanie gdańszczan w tego typu akcje. Pokazuje to jak ważne jest dla wszystkich dbanie o siebie nawzajem.