Przyznano nagrody dla właścicieli najpiękniejszych balkonów oraz przedogródków

To już 6 odsłona miejskiego konkursu na najpiękniejszy balkon i przedogródek. W tym roku zgłoszono 61 aranżacji roślinnych. Wybór zwycięzców nie był łatwy, zgłoszenia były zdecydowanie nie przypadkowe. Gdańszczanie szczycą się swoimi pięknymi przydomowymi ogródkami, niezależnie od ilości miejsca jaki mogą na niego przeznaczyć. To właśnie dzięki tak zaangażowanym osobom nasze miasto jest piękniejsze i bardziej przyjazne.

Nagrodzeni domowi ogrodnicy

Szczególnie w ostatnim roku wzrosło zainteresowanie hodowlą roślin, w mieszkaniach lub na balkonach. Dla wielu osób był to sposób ucieczki od wiadomości w radiu i telewizji. Jest to idealny sposób na relaks, kultywowanie rodzinnej tradycji lub rozwijanie nowego hobby. Przepiękny, zadbany balkon i ogródek to również przyjemny widok dla postronnych ludzi. Każdy z nas chyba przyzna, że widok bujnej roślinności potrafi rozjaśnić nawet najpochmurniejszy dzień.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowano w nietypowej formie. Mieszkańcy Gdańska proszeni byli o przesyłanie fotografii lokalnych zielonych ostoi. Zdjęcie wraz z formularzem można było przesyłać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Konkurs podzielono został na dwie kategorie: „Najpiękniejszy gdański balkon” do którego nadesłano 25 zgłoszeń oraz „Najpiękniejszy gdański przed przedogródek”, do którego zostało zgłoszonych 21 ogródków. Inicjatywa miała na celu promocję dbałości o najbliższą, zieloną przestrzeń i co za tym idzie estetyczny wygląd miasta. Dzięki temu możemy docenić opiekunów i opiekunki zieleńców, a przechodnie zyskali motywację aby zwolnić i przyjrzeć się dokładniej swojej własnej okolicy.

Aby zapewnić jak najbardziej sprawiedliwe wyniki, zgłoszenia w ramach zanonimizowania zostały oznaczone numerami. Komisja oceniała estetykę oraz kreatywność arażacji kwietników, dobór kolorystyczna roślin oraz ogólną estetykę. Niezwykle ważne przy ocenie był również fakt jak balkon czy przyogródek komponuje się z najbliższym otoczeniem. Laureatami konkursu zostali Małgorzata Folwarska, zwyciężczyni konkursu na najpiękniejszy gdański balkon, oraz Bogdan Okroj, właściciel najpiękniejszego gdańskiego przyogródka.