Jak zdrowo wykorzystywać potencjał gier wideo?

Jeśli ciekawi Was opinia ekspertów odnośnie gier wideo, w środę 10 września o godzinie 18:00 będziecie mieć niepowtarzalną okazję aby rozwiać swoje wątpliwości. Oruński Dom Kultury zaprosił do „Rozmów w poczekalni” autorów publikacji „Cyfrowa miłość. Romanse w grach wideo”. Pedagog Piotr Prósinowski wraz z socjologiem Piotrem Krzywdzińskim opowiedzą w jaki sposób można w zdrowy sposób wykorzystywać gry. Goście przedstawią argumenty za tym, że gry nie muszą być jedynie tylko stratą czasu i powodować uzależnień.

Stowarzyszenie Inicjatywa Nox i jej działania

Piotr Prósinowski i Piotr Krzywdziński włączą swoje wykształcenie naukowe z pasją do gier wideo. W środę pomogą nam nabrać nowego kontekstu w postrzeganiu tego typu rozrywki. Jeśli spojrzeć na gry wideo jako na tekst kultury- którym są- nie różnią się wiele od książek czy filmów. Aby odpowiednio zrozumieć jakiekolwiek media, trzeba posiadać odpowiednie kompetencje. Autorzy uważają, że gry mogą być nowym elementem relacji rodzinnych, lub nawet pomocą przy pracy terapeuty. 

Każde hobby odpowiednio używane może pomóc w kształtowaniu własnej tożsamości, poczucia wspólnoty oraz w uczeniu nowych umiejętności. Wiadomo, jak ze wszystkim nadmiar i nieumiejętne podejście do tematu zawsze potrafi zaszkodzić. Większość graczy zgodzi się jednak, że temat gier wideo w dyskursie społecznym zazwyczaj schodzi na uzależnienia, tragedie oraz izolację. Najwyższy czas przestać winić uzależnienie od gier i ich treść na wszelkie patologiczne zachowania i rozpocząć dialog z osobami posiadającymi sprawdzoną wiedzę na ten temat.

Aby otworzyć dialog i szczery przepływ myśli, na spotkanie zaproszeni są wszyscy zainteresowani tematem. Zarówno zwolennicy gier jak i ich przeciwnicy wyniosą wiele ciekawych informacji- jedynym warunkiem jest chęć zrozumienia i słuchanie. 

Rozpoczęcie rozmowy zaplanowano na środę, 10 listopada na godzinę 18:00. Odbędzie się ona w Stacji Orunia GAK przy ulicy Dworcowej 9. Spotkanie poprowadzi Anna Sadowska, miłośniczka historii lokalnych oraz zapalona trójmiejska przewodniczka.