Od dziś rusza akcja „Książka na zdrowie”

Gdańsk pamięta o swoich najstarszych mieszkańcach. Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora, w naszym mieście świętowany między innymi na Gdańskiej Paradzie Seniorów i Seniorek. O której pisaliśmy w artykule Gdańska Parada Seniorów i Seniorek 2021. Oprócz spotkań, miasto dba również o dobre samopoczucie i zainteresowania seniorów.

„Książka na zdrowie”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna rusza z nową akcją pod tytułem „Książka na zdrowie”. Większość ludzi odczuwa brak słońca i ciepłej pogody, wiele osób popada w gorszy nastrój. Bibliotekarze wejdą w rolę lekarzy i wystawią receptę na jesienną chandrę- idealną książkę. „Książka na zdrowie” to wyzwanie dla każdego mieszkańca Gdańska, który ukończył 65 rok życia. Polega ono na przeczytaniu 10 wybranych przez siebie książek w trakcie trwania wyzwania- czyli do końca listopada.

Wraz z każdą wypożyczoną książka, na specjalnej karcie przybijana będzie pieczątka wraz z datą. Na karcie, w specjalnym miejscu będzie trzeba wpisać tytuł wybranego tytułu. Kartę z 10 pieczątkami i tytułami będzie można wymienić na książkę-niespodziankę. 

W akcji udział biorą wszystkie filie Wojewodziej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, do wyboru mamy więc aż 30 lokalizacji. Jeśli obawiamy się o swoje zdrowie, lub niepełnosprawność staje na drodze wyjścia do biblioteki- nie ma obawy. „Książka do domu” to usługa biblioteczna, dzięki której osoby powyżej 65 roku życia wciąż mogą korzystać z usług biblioteki i cieszyć się literaturą. 

W ramach akcji, bibliotekarze umożliwiają wybór tytułów za pomocą telefonu. Sami dostarczają książki pod drzwi potrzebujących. Pomysł ten narodził się samodzielnie podczas poprzedniego roku, gdy wiele osób w obawie o swoje zdrowie nie mogło opuszczać domu. Bibliotekarze wyszli z inicjatywą, która ma ułatwić dostęp do kultury i rozrywki osobom w potrzebie.