Nowy szpaler lip posadzony przy alei Macieja Płażyńskiego

Pierwsze lipy zostały zasadzone prawie dwa miesiące temu, we wrześniu. Ponad 70 drzewek dostało nowy dom przy alei Macieja Płażyńskiego. 2 listopada, wczoraj dosadzonych zostało kolejnych 62 sadzonek. Planowane są dalsze prace, jeszcze w tym roku szpaler wypełni dodatkowych 75 drzewek. Akcję sadzenia, osobiście nadzoruje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. Zrównoważonego rozwoju.

Kontynuacja wrześniowej akcji sadzenia drzew

Pierwsze sadzenie drzewek lipowych odbyło się we wrześniu tego roku. Prezydent Gdańska wraz z mieszkańcami wspólnie posadzili 70 sadzonek wzdłuż alei Macieja Płażyńskiego. Wczorajsza akcja jest kontynuacją tych działań. Nowe drzewka mają w obwodzie pnia wymiary od 16 do 18 cm, jeśli się przyjmą – na co wszyscy mamy nadzieję- na wiosnę szpaler zakwitnie pięknie, na zielono. Dlatego też do sadzenia wybrane zostały najdorodniejsze i najzdrowsze okazy lipy.

Inspiracją do zasadzenia właśnie szpaleru lip jest historia Gdańska sprzed dwustu lat. Burmistrz Gralath za czasów swojej kadencji zainicjował powstanie wielkiej alei lipowej w mieście. Dlatego teraz, aby przywrócić ten pomysł gdańszczanie i gdańszczanki wspólnie zasadzają drzewa. Wraz z ogromnym rozwojem technologii, musimy pamiętać o naszej planecie. Gdańsk zazielenia się coraz bardziej, wiele miejsc zyskuje nowe szpalery drzew, powstają nowe alejki. Dzięki temu powietrze w miejsce będzie choć trochę zdrowsze, latem będą to dodatkowe miejsca dające przyjemny cień. Prezydent Miasta Gdańsk, Aleksandra Dulkiewicz podkreśla jak ważna jest zieleń w przestrzeni miejskiej oraz działania na rzecz zielonego porządku. Nie są to puste słowa, Gdańsk naprawdę zyskuje coraz więcej zielonych miejsc, z czego mieszkańcy są niezwykle zadowoleni.

Więcej zieleni to nie tylko czystsze powietrze i ulga od gorąca. Kolor zielony działa uspokajająco, spacer po stresującym dniu w pracy czy w szkole może przynieść naprawdę wiele ukojenia. Warto więc angażować się w działania pro ekologiczne; a w wolnej chwili udać się na spacer w parku i podziwiać naturę, którą pomimo mieszkania w mieście, możemy mieć tak blisko.