Na Górze Gradowej zawisła biało-czerwona flaga rozpoczynając obchody Święta Niepodległości

O godzinie 10, 11 listopada na Górze Gradowej została wzniesiona flaga Polski. Jest to najwyższy w całym Gdańsku maszt, dzięki czemu flaga narodowa góruje nam miastem przypominając o dzisiejszym święcie. Podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła o znalezieniu wspólnych wartości i zjednoczeniu polaków, niezależnie od pochodzenia. Jeśli planujesz wywieszenie flagi narodowej, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami o tym jak zrobić to poprawnie; zapraszamy do lektury artykułu.

Rozpoczęcie obchodów Święta Niepodległości 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas swojej przemowy inaugurującej przypomniał historię Polski oraz Pomorza. Nieodłączną częścią historii Gdańska i Pomorza jest fakt iż ponowne odzyskanie niepodległości i przyłączenie do ojczyzny nastąpiło 2 lata póżniej niż reszta Polski. Warto pamiętać ten czas w przeszłości naszego kraju, kiedy niezależnie od wyznawanych poglądów ludzie, i co najważniejsze politycy byli wstanie zjednoczyć się dla wspólnego dobra narodu. Gdyby nie to poczucie wspólnoty, prawdopodobnie nie moglibyśmy mówić dziś o takim kraju jak Polska. Nie powinniśmy być obojętni na wydarzenia z kraju, ani na krzywdę bliźniego. Wszystkim nam powinno zależeć aby Polska pozostała wolna i demokratyczna.

Agnieszka Owczarek, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska złożyła wszystkim polakom życzenia siły, abyśmy zawsze pamiętali o budowaniu Polski demokratycznej, o wolności i bezpieczeństwie dla siebie i innych. Podkreśliła również jak ważne jest aby każdy czuł się w ojczyźnie jak w domu, bezpiecznie i u siebie. Niezwykle ważna jest troska o innych, tolerancja oraz wsparcie to podstawa wspólnej egzystencji. Jeśli każdy będzie mógł spełniać swoje marzenia i postawione sobie cele, wspólnie zbudujemy lepszą przyszłość dla całego kraju. Podkreśliła również niezwykle ważną rzecz, dzisiejszy patriotyzm to przede wszystkim solidarność z innymi polakami oraz zaangażowanie się w działania obywatelskie. Jeśli pomożemy osobom w potrzebie wstać na nogi, wspólnie będziemy silni i gotowi stawiać czoła wyzwaniom przyszłości.

Wyjątkowa flaga na specjalnym maszcie

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz przypomniała zgromadzonym historię masztu, na którym zawisła flaga podczas uroczystości. Najwyższy w całym mieście maszt powstał dzięki pomysłowi i realizacji świętej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. Został on wzniesiony trzy lata temu, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby zasyombolizować jedność oraz solidarność polaków, na maszt wciągana jest specjalna flaga narodowa.

Patchworkowa flaga Polski, wykonana została przez delegacje przeróżnych gdańskich społeczności, również przez imigrantów. Została ona wykonana z mniejszych kawałków flagi, które przynieśli mieszkańcy Gdańska. Wspólna praca miała miejsce 4 czerwca 2019; od tego czasu w zależności od okazji, jest wznoszona na pamiątkowym, najwyższym gdańskim maszcie.

Uroczystość uświetniła obecność grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk. Oddali oni salwę honorową, po czym rozpoczęto koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Moniki Kaźmierczak na carillonie „Gdańsk” oraz Pawła Hulisza na trąbce.