Francuzi oddają hołd poległym z okazji 103 rocznicy zakończenia I wojny światowej

Ambasador Republiki Francuskiej, Frederica Billeta wraz z przedstawicielami gdańskich władz samorządowych wzięli udział w uroczystości ku czci poległych za Francję. Podczas spotkania odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem cmentarza na Siedlcach. Ambasador Francji podczas przemowy podkreślił jak ważne jest zjednoczenie Europy, aby wspólnie stawiać czoła obecnym wyzwaniom. 

Uroczyste obchody zakończenia I wojny światowej

Jak co roku Gdańsk gościł Ambasadora Republiki Francuskiej, który w każdą rocznicę zakończenia I wojny światowej przyjeżdża do nas ze stolicy. Główne obchody poświęcone są właśnie zakończeniu konfliktu wojennego, jednak reprezentacja francuska zawsze pamięta o wszystkich pochowanych na Siedlcach Francuzach. Łącznie pochowanych jest tutaj 1400 osób nadorowośi francuskiej. W głównej mierze są to jeńcy, którzy utracili życie będąc więzieni przez Niemców podczas II wojny światowej. Z wcześniejszego okresu I wojny pozostało 6 grobów; na których właśnie złożono wieńce w asyście ambasadora Frederica Billeta, konsula Mallana Momperta oraz delegacji polskich władz samorządowych oraz przedstawicieli wojska.

Swoją przemowę ambasador wygłosił po polsku, wspominał on miliony ofiar, które straciły życia podczas I wojny światowej. Oprócz ofiary żołnierzy, pamiętał również o licznych stratach wśród ludności cywilnej. Przypomniał również o czasach kiedy Polacy i Francuzi wspólnie walczyli ramie w ramie w imię wolności. 

Szczególnie ważnym elementem przemowy było wezwanie do jedności w Europie. Przypomnienie tym jak kruchym dobrem jest pokój i pojednanie. Jeśli mamy dać radę i sprostać wyzwaniom XXl wieku, możemy to zrobić tylko razem, zjednoczeni i wspólnie silni.

Zapomniana w Polsce rocznica

Od sierpnia 1914 roku aż do listopada 1918 roku trwała I wojna światowa. Podczas krwawych 4 lat życie straciło około 8,5 miliona osób. Oprócz tego dziesiątki tysięcy osób, głównie mężczyzn którzy walczyli na wojnie zostali inwalidami. Wielu żołnierzy utraciło wzrok, zostali oszpeceni do końca życia i musieli żyć z traumą brania udziału w konflikcie zbrojnym. Dzień zakończenia wojny, 11 listopada jest głównie wspominany we Francji oraz w Wielkiej Brytanii. Dla Polaków ta data oznacza dzień, w którym nasza ojczyzna powróciła na mapy Europy i Świata. Główne obchody 11 listopada skupiają się na obchodach Święta Niepodległości; warto jednak pamiętać również o ofiarach jakie pochłonęła Wielka Wojna.