W ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą” studenci sprawdzą nasz stan zdrowia

„Zdrowie pod Kontrolą” to ogólnopolska akcja profilaktyczna. Dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie badań profilaktycznych i wiedza o swoim stanie zdrowia. Studenci medycyny za to mają styczność z przyszłymi pacjentami i mają zapewnioną praktykę w przeprowadzaniu podstawowych badań. Tegoroczna edycja akcji odbędzie się w sobotę, 13 listopada w galerii handlowo- usługowej Forum Gdańsk.

O akcji w Lublinie można przeczytać na siostrzanym portalu LublinInfo.pl

Profilaktyka i edukacja

Akcja „Zdrowie pod Kontrolą” to możliwość wykonania podstawowych badań, o których często nie myślimy na codzień. Dlatego warto udać się w sobotę do Forum Gdańsk, gdzie studenci medycyny wykonają profesjonalny pomiar ciśnienia tętniczego. Będzie można również sprawdzić poziom przygodnego stężenia glukozy we krwi. Badanie to nie wymaga pobierania dużej ilości krwi, delikatnie nakłuwany jest tylko palec, krew umieszczana jest na paseczku w glukometrze, który podaje nam dokładny wynik. Na pewno warto również skusić się na pomiar zawartości wody oraz tkanki tłuszczowej w organizmie. Wiedza ta przydaje się przy planowaniu zdrowiej diety lub przy odchudzaniu. 

Na stoiskach będzie można również zasięgnąć porad dietetycznych, dowiedzieć się jak podejść do układania nowego jadłospisu. Porady te będą szczególnie cenne, gdy będziemy bogatsi w wiedzę o wyniki naszych badań. Na pewno warto również podejść do stoiska przeznaczonego na promowanie profilaktyki przeciwnowotworowej.

Specjaliści wytłumaczą chętnym jak prawidłowo wykonywać samobadanie badanie piersi i jąder. Dowiemy się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Chętni będą mieli możliwość zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS.

Rodzice zastanawiający się czy ich pociechy nie będą się nudzić podczas, gdy rodzice będą na badaniach- zabierzcie dzieci ze sobą! Na miejscu przygotowany będzie „Szpital Pluszowego Misia’, gdzie najmłodsi będą mogli wcielić się w role lekarzy i pielęgniarek aby zatroszczyć się o swoje ukochane pluszaki. 

Akcja będzie trwać w godzinach od 10 do 18.