Gdańsk świętuje 100-lecie urodzin Mariana Kołodzieja. Nowy tramwaj nazwany imieniem artysty.

To już 73 tramwaj nazwany imieniem osoby zasłużonej dla Gdańska. Nasza tradycja nadawania imion dla nowych tramwajów jest niezwykle ciepło przyjmowana zarówno przez mieszkańców jak i rodziny wyróżnionych osób. Dziś do ich grona dołączył Marian Kołodziej, wybitny artysta, scenograf teatralny oraz filmowy. Aby w pełni uczcić talent pana Kołodzieja, Muzeum Narodowe zorganizowało wystawę poświęconą jego twórczości.

Życia i twórczość Mariana Kołodzieja

Marian Kołodziej przyszedł na świat 6 grudnia 1921 roku w Raszkowie. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej uczęszczał do Gimnazjum Męskiego imienia Piłsudskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Był jedno z pierwszych więźniów przetrzymywanych w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie trafił w 1940. Przez kolejnych 5 lat był więźniem w jeszcze 4 różnych obozach w Niemczech i w Austrii.

Ciężka młodość nie złamała jednak jego ducha i po skończeniu wojny ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Edukację pobierał w kierunku scenografia, uczęszczał również na zajęcia z grafiki oraz malarstwa. Po zakończeniu edukacji przybył do Gdańska, gdzie rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże. Z tym właśnie teatrem był związany aż do swojej emerytury. Oprócz stałej pracy w Gdańsku, nawiązywał również współpracę z innymi teatrami dla których realizował scenografię do spektakli. Jego pracę możemy podziwiać również w filmie Westerplatte oraz Krzyż Walecznych.

Oprócz tworzenia spektakularnych scenografii znany jest również jako autor ołtarza papieskiego. Ołtarz powstał do użytku podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. W latach 1987 i 1999 był częścią odprawianych mszy świętych. Obecnie można go podziwiać w Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie. Stworzył również cykl portretów „A to Polska właśnie. Theatrum Mariana Kołodzieja”. Przedstawił w nim swoje spojrzenie na znane osobistości ze świata polityki, biznesu oraz innych artystów.

W 1997 roku Marian Kołodziejski został mianowany Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. W 2006 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 13 października 2009 roku w wieku 88 lat.