Dziś ruszają Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO

Już dziś, 21 września ruszają Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. Tegoroczna edycja odbywa się w nieco zmienionej formule. Pierwsze dni imprezy są zamknięte dla publiczności. Wstęp na stoiska znajdujące się w AmberExpo będą mieli jedynie wystawcy oraz osoby związane z branżą transportową.

Connecting Europe Express

Jak pisaliśmy jeszcze w sierpniu w artykule Pociągiem przez Europę. Łącząc Europę już niedługo w Gdańsku.Poprzedzając Targi TRAKO, w podróż po 26 krajach Europy wyruszył pociąg Łączą Europę. Zobaczyć go można było między innymi w Paryżu, Berlinie oraz w Lizbonie. W Polsce zanim zajechał do Gdańska, minął historyczną oraz obecną stolicę- Kraków i Warszawę. Connecting Europe Express pozostanie w Gdańsku jedynie jeden dzień, już dziś o 17 wyrusza bowiem w dalszą podróż.

Targi TRAKO 2021

Na szczęście ostatni dzień targów, 24 września będzie dniem otwartym dla publiczności. Jest to niesamowita gratka nie tylko dla miłośników kolei, ale dla każdego otwartego na ciekawostki. Na tegorocznej, 14 już odsłonie Międzynardowych Targów Kolejowych zaprezentuje się aż 500 wystawców. Przedstawiciele z 25 krajów zaprezentują najnowsze technologie oraz dołączą do dyskusji na temat przyszłości kolei. 

Aby zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału nie tylko ostatniego dnia targów, udostępniony zostanie teren przy ulicy Żaglowej. Na otwartej przestrzeni przygotowano ogromne namioty, w których będziemy mogli zobaczyć część edukacyjno-informacyjną targów. Do użytku przydzielono również kilometr torów- gdzie zobaczymy główne gwiazdy targów.

Światowe premiery 

Jednym z największych atrakcji, niewątpliwie będzie Coradia iLint- najnowsze dzieło pochodzące z firmy Alstom. Coradia iLint jest to pionierski projekt pasażerskiego pociągu posiadającego napęd wodorowy. Będzie to pierwszy pokaz dla większej publiczności. Wcześniej pojazd prezentowany był jedynie dla wąskiego grona przedstawicieli mediów. Jest to pierwszy na świecie tego typu pociąg- i miejmy nadzieję nie ostatni. Pociąg dzięki odpowiednim urządzeniom jest w stanie przetwarzać wodór w energię elektryczną, dzięki czemu jest bardziej ekologiczny i samowystarczalny.

Kolejną nowinką wykorzystująca wodór będzie lokomotywa polskiej produkcji. Bydgoski zakład PESA zaprezentuje swoją lokomotywę manerworą posiadającą ogniwa wodorowe. Jest to niezwykle zwrotny pojazd- pierwszy tego typu całkowicie polskiej produkcji.

Na torach zobaczymy również nowości, które wprowadza PKP Intercity. Zaprezentowane zostaną nowe nabytki, które mają zostać wkrótce dodane do użytku. Będą to między innymi nowe wagony z serii Flirt3, zupełnie nowe wagony pasażerskie wyprodukowane w Poznaniu, zupełnie nowy wagon o podwyższonym standardzie. Oprócz wagonów osobowych pojawi się również wagon wojskowy przeznaczony dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz nowy wagon restauracyjny.

Dla fanów elektrycznych nowinek znajdzie się również coś ciekawego. Podziwiać będzie można niezwykle nowoczesną lokomotywę elektryczną Eu160 Griffin. Dzieło firmy NEWAG.

Edukacja i debaty

Podczas targów oprócz zwiedzania wystaw i stoisk, będzie można wziąć udział w różnego rodzajach debat. Organizatorzy oprócz możliwości handlowych i technologicznych, podkreślają jak ważna jest edukacja i otwarty dialog. Przeprowadzonych zostanie łącznie 7 debat, większość z nich skupiać się będzie na ustaleniu jakie powinny być plany dla jak najlepszej przyszłości kolei. Jakie innowacje powinny być wprowadzane? Jakie strategie powinna przyjmować kolej polska jak i europejska? Jak najlepiej prowadzić współpracę międzynarodową z Azją? Na te pytania będą starali się znaleść odpowiedź zaproszeni specjaliści. Nie zabranie również debaty dotyczącej wpływu kolei na środowisko i jak kolej może mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na naturę.

Część edukacyjna targów, to jednak nie tylko same debaty. Dla chętnych dostępne będą seminaria, wystąpienia przedstawicieli firm- łącznie zaplanowano się 84 prezentacji.

Dzień Edukacji i Kariery

Piątek przeznaczony jest na dzień otwarty dla zwiedzających. Jest to również idealny moment jeśli zastanawiamy się nad wkroczeniem zawodowo w świat kolei. 24 września ogłoszony został Dniem Edukacji i Kariery w branży transportu szynowego. Podczas tego dnia zapoznać się będzie można z ofertami pracy jakie oferują wystawcy. Jest to idealna okazja aby osobiście porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami, zapoznać się z programem stażowym. Dla studentów (lecz nie tylko dla nich) przygotowane będą warsztaty mające na celu ułatwienie znalezienia pracy w branży kolejowej.Dziś ruszają Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO