Pociągiem przez Europę. Łącząc Europę już niedługo w Gdańsku.

W ramach obchodów Roku Kolei, Komisja Europejska wpadła na niebanalny pomysł. Już 2 września ruszy z Lizbony pociąg, który połączy swoją trasą stacje w 26 krajach.

Przejazd trasy potrwa 36 dni, rozpocznie się 2 września w Lizbonie, a zakończy 7 października w Paryżu. W składzie pociągu znajdzie się wiele interesujących wagonów, warto więc zapisać w kalendarzu datę 20 września. Tego właśnie dnia pociąg odwiedzi Gdańsk. Będzie to niesamowita okazja, aby zobaczyć szwajcarski wagon alpejski. Przez swój przeszklony dach zdecydowanie wyróżnia się na tle naszych rodzimych pociągów.

Łącząc Europę ma na celu budowanie wiedzy na temat kolei oraz promowanie jej użytkowania. W miastach przez, które przejedzie planowane są konferencje na temat planów sektora kolejowego (między innymi w Berlinie, Bukareszcie oraz Lizbonie). Pociąg zawita do Gdańska dzień przed rozpoczęciem Targów Kolejowych Trako 2021. Organizatorzy mają nadzieję zachęcić jak największą ilość osób do przybycia i zapoznania się zarówno z historią jak i nowymi możliwościami kolei. W pociągu również nie będzie brakowało atrakcji. Z sześciu wagonów, aż dwa będą przeznaczone na wystawy prezentujące nowe technologie oraz pokazy projektów Unii Europejskiej. Dostępna będzie również przestrzeń konferencyjna, wagony wypoczynkowe, restauracyjne a także sypialny.

Co ciekawe, skład będzie musiał być modyfikowany podczas trasy. W Europie szerokość torów nie jest taka sama w każdym kraju. Dlatego też przygotowane są trzy segmenty, które będą wymieniane w zależności od rozstawu torów. Na przykład nasi wschodni sąsiedzi- Litwini wraz z Łotwą i Estonią mają przygotowany specjalny szerokotorowy skład.

Trasę pociągu możemy śledzić na stronie http://www.connectingeuropeexpress.eu