Święto Wolności 2021 – już od tego piątku!

Obchody Święta Wolności 2021 rozpoczynają się już w piątek 27 sierpnia i będą trwały aż do 1 września. Kulminacja celebracji odbywać się pod Bramą nr 2: planowany jest wiec z udziałem Lecha Wałęsy zakończony przemarszem przez miasto. Zaplanowanych jest prawie 50 wydarzeń,  między innymi debaty, wiece, koncerty, spektakle teatralne oraz projekcje filmowe. W ramach zapewnienia jak najlepszego dostępu wstęp na większość atrakcji będzie bezpłatny, możliwe będzie również uczestnictwo online.

W ramach obchodów Święta Wolności obchodzić będziemy trzy rocznice:

  • 41 rocznicę powstania Solidarności,
  • 40 rocznicę I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia
  • 82 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Gdańsk ma specjalne miejsce na mapie Polski jak i całego świata- to w tym mieście rozpoczął się największy światowy konflikt XX wieku. Dlatego warto być właśnie tutaj podczas obchodów tych ważnych dla historii rocznic. Jakie terminy warto sobie zarezerwować i gdzie być?

Piątek należy do festiwalu Solidarity of Arts.

Wieczorem w Klubie B90 odbędzie się koncert inspirowany kultowym utworem Brygady Kryzys -Centrala. Przygotowana jest specjalna, premierowa aranżacja z udziałem Orkiestry Kameralnej Progress. Zaproszonych zostało wielu znakomitych gości w tym: trzy artystki młodego pokolenia- THE PAU, MINt oraz JUCHO, białoruski wirtuoz akordeonu guzikowego Yegor Zabelov a także Tymon Tymański, Tomek Lipiński oraz Lena Wojtczak.

Sobotnie obchody rozpoczną się odsłonięciem tablicy pamiątkowej Szlaku Wolności na ulicy Malarzy.

Resztę dnia oraz niedzielę wypełni konferencja Samorządna Rzeczypospolita, której tematem jest powrót do myśli i dorobku ideowego I Zjazdu Solidarności. Zaplanowanych jest siedem debat na których będzie można usłyszeć między innymi głosy Ewy Kulik-Bielińskiej, Jerzego Buzka czy Ryszarda Bugaja.

Warto zwiedzić również trzy wystawy czasowe, prezentowane w ten weekend. Do zobaczenia sztuka przedstawiająca między innymi postaci białoruskich opozycjonistów, rysunki z roku 1980 wykonane przez sopockie dzieci oraz ekspozycja prezentująca temat wolnych mediów.

Zgodnie z tradycją, 31 sierpnia otwarciem historycznej bramy numer 2 rozpoczną się obchody 41 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Na zakończenie celebracji, 1 września odbędzie się konferencja poświęcona refleksji nad przyszłością Europy. Odbędzie się ona pod tytułem „Europa z widokiem na przyszłość”, dyskutować będą historycy wraz z politykami.