Zmarł Mariusz Nowaczyński, ceniony dziennikarz radiowy

W piątek informację o śmieci Mariusza Nowaczyńskiego podało Radio Gdańsk. Dziennikarz odszedł niespodziewanie. Jego praca dziennikarska skupiała się głównie na tematach społeczno-politycznych. Przez swoje życie związany był z wieloma gdańskimi rozgłośniami radiowymi.

Ceniony głos w gdańskich domach

Mariusz Nowaczyński urodził się w 1965 roku w Gdyni. Od najmłodszych lat przejawiał żyłkę artystyczną, angażował się w różnego rodzaju projekty. Udzielał się w teatrze młodzieżowym przy Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim.

Karierę radiowca rozpoczął w latach 90-tych. Dołączył do zespołu redakcyjnego, powstającego wtedy gdańskiego Radia Plus. Można go było usłyszeć podczas audycji Radia Gdańsk, w którym prowadził programy związane z tematami społecznymi i polityką.

Nowaczyński znany był ze swojego zaangażowania w pracę oraz niezwykłą rzetelność dziennikarską. W Radiu zajmował się przygotowywaniem serwisów informacyjnych- można było więc zaufać wysłuchiwanym informacjom. Oprócz tego rozmawiał z politykami, w sposób kulturalny i jednocześnie rzeczowy, wymagający udzielania odpowiedzi. Popularną audycją z udziałem Nowaczyńskiego był serwis reporterów. Jego charakterystyczny niski tembr głosu sprawiał, że nawet bez zapowiedzi wiadomo było kto prowadzi audycję.

Oprócz działalności stricte radiowej; we spółpracy z kolegą z Radia Gdańsk, dziennikarzem muzycznym Kamilem Wicikiem wydał książkę „Sax club Pana Dyakowskiego”. Książka ta jest zapisem historii sceny muzycznej Trójmiasta. Wywiad przeprowadzony z ikoną trójmiejskiego jazzu, saksofonistą Przemkiem Dyakowskim prowadzi nas nie tylko przez historię zawodową artysty. Opowiada również historię przyjaźni, rozwoju sceny jazzowej w Trójmieście oraz anegdoty o innych znanych artystach. W książce wspominani są między innymi: Wojciech Karolak, Leszek Możdżer czy Adam Makowicz.

Pogrzeb Mariusza Nowaczyńskiego zaplanowano na 2 grudnia, na godzinę 13:00. Dziennikarz zostanie pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Mszę Świętą w intencji zmarłego zaplanowano na godzinę 11:30, odbędzie się ona w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej POmocy i św. Piotra Rybaka. Kościół ten znajduje się przy ulicy Portowej 2.