„Zdrowy Przedszkolak”- rusza nowy program w gdańskich przedszkolach

Gdańsk inwestuje w zdrowie najmłodszych mieszkańców. Właśnie trwa nowatorski program mający określić profile zdrowotne gdańskich przedszkolaków. Przeanalizowane zostaną zachowania dzieci, dzięki czemu możliwe będzie budowanie zdrowych nawyków u dzieci jak i ich rodzin. Na razie w pilotażowym programie biorą udział dwie gdańskie placówki, Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 5 oraz 7.

Zdrowy przedszkolak

Zdrowy Przedszkolak to projekt realizowany dzięki środkom unijnym. Jego celem jest określenie behawioralnego profilu zdrowotnego, co w praktyce oznacza sprawdzenie jak i wpływa mają zachowania najbliższych oraz samego dziecka na jego zdrowie oraz rozwój. Pierwsze testy zaczęto przeprowadzać w październiku, jeszcze w listopadzie planowana jest dalsza kontynuacją. Na razie programem testowym objęte są dwie placówki przedszkolne w Gdańsku; jeśli jednak program przyniesie dobre efekty, będzie on dostępy dla wszystkich placówek oraz opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym. 

Narzędzie do ustalenia profilu dziecka, zostało opracowane przez specjalistów Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień w Gdańsku. Przy jego opracowaniu współpracowali ze sobą specjaliści wielu dziedzin, między innymi z zakresu żywienia oraz aktywności fizycznej, pediatrzy oraz psychologowie dziecięcy. 

Jak dbać o zdrowie dziecka?

Budowanie zdrowych nawyków prozdrowotnych jest niezwykle ważne dla zdrowego i długiego życia. Im wcześnej zostaną one zbudowane, tym bardziej naturalne będzie ich stosowanie. Według badań nasze zachowania i sposób w jaki żyjemy ma wpływ aż w 50% na naszych najbliższych i rodzinę. Dla porównania poziom opieki zdrowotnej i nasza genetyka wpływają na zdrowie rodzinne w 30%. Dlatego tak ważne jest wspólne działanie dla zdrowia. Dzieci uczą się przez przypatrywanie się ważnym dla nich dorosłych; nie wystarczy więc mówienie dziecku tym jak ważny jest ruch i jedzenie warzyw, jeśli większość domowników woli jeść niezdrowe jedzenie spędzając wolny czas przed telewizorem.

Plusem zastosowania narzędzia Zdrowy Przedszkolak jest możliwość przeprowadzenia badania bez konieczności obecności dziecka. Badanie polega bowiem na wypełnieniu arkusza ze szczegółowymi pytaniami, które dają bardzo dobry obraz statusów zdrowotnych. Po opracowaniu wypełnionej ankiety, rodzice dostają podsumowanie poszczególnych zakresów oraz dostają rekomendacje dostosowane do konkretnych potrzeb. Dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat zdrowego trybu życia, dostępne są materiały edukacyjne.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o zdrowym dbaniu o wagę przedszkolaka, polecamy artykuł na portalu BezPrzerwy.pl