Przewodniczący żydowskiej gminy w Gdańsku występuje przeciwko aktom antysemityzmu

W związku z wyrażeniam jakie miały miejsce podczas obchodów Święta Niepodległości w Kaliszu; nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony polityków oraz liderów religijnych. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich wystosował oświadczenie odnoszące się do aktów antysemityzmu do jakich doszło 11 listopada na rynku w Kaliszu. Zachowanie przedstawicieli skrajnie prawicowych ugrupowań jest ogólnie potępiane i nie ma miejsca na antysemickie zachowanie w Polsce. Szczególnie podczas jednoczącego dnia jakim jest Święto Niepodległości.

Oświadczenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich

W oświadczeniu opublikowanym przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich możemy przeczytać co dokładnie miało miejsce podczas obchodów Święta Niepodległości. Niestety dzień, który powinien przypominać o wspólnej historii i walce o niepodległość i wolność stał się platformą dla nienawiści, uprzedzeń oraz przerażającego antysemityzmu. Pośród okrzyków dało się usłyszeć nawoływania do nienawiści i przemocy wobec Żydów. Hasła przewodnie inspirowane były na antyżydowskich teoriach spiskowych. Oprócz nawoływania do przemocy wobec każdego, kto jest inny wybrzmiewały również groźby zabójstwa i powtórzenia historii. Jest to szokujący pokaz jawnej nienawiści z jaką nie mieliśmy styczności od wielu lat. 

W związku z coraz częstszym wycofywania się instytucji państwowych oraz samorządowych z roli organizatora; możliwość ta przekazywana jest do skrajnych ugrupowań. Coraz częściej to właśnie skrajnie prawicowe organizacje zajmują się organizacją własnych marszy Niepodległościowych. Niestety jest to środowisko do rozwoju i celebrowania poglądów antysemickich, homofobicznych oraz ksenofobicznych. Część z tego typu organizacji otrzymuje wsparcie finansowe ze środków publicznych. 

Sytuacje jakie miały miejsce podczas zgromadzenia na rynku w Kaliszu są karane, osoby które dopuściły się łamania prawa powinny być ścigane oraz odpowiednio ukarane. Nie możemy pozwolić na normalizowanie zachowań promujących nienawiść i przemoc. Miejmy nadzieję, że te tragiczne wydarzenia przyniosą chociaż cień dobroci. Warto zwracać uwagę na codzienne przejawy nienawiści do innych, szczególnie mniejszości religijnych, narodowych lub innego rodzaju- i reagować.