Powstaje PSZOK w Rudnikach. Powinien być gotowy do końca roku

Brakuje Wam miejsca, gdzie można by pozbyć się niechcianej pralki, lodówki lub nie macie co zrobić z poprzednim, starym telewizorem? Już niedługo przy ulicy Elbląskiej, w okolicy znanego wszystkim targowiska powstanie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Będzie to miejsce, gdzie zostawimy nie potrzebne sprzęty takie jak właśnie lodówka lub telewizor. W ramach zapewnienia przepływu artykułów, będzie można również zabrać potrzebne nam rzeczy zostawione przez innych mieszkańców Gdańska. Ukończenie prac jest zaplanowane na koniec roki 2021.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych czyli PSZOK. Co to i właściwie dla kogo?

PSZOK to nic innego jak niewielki budynek, który służy wygodzie mieszkańców miasta. Jest to miejsce, gdzie możemy pozbyć się problematycznych odpadów z którymi nie wiadomo co właściwie zrobić. Gruz, stare opony, napoczęte farby, używane urządzenia RTV i AGD a także nieużywane już meble. Jednym słowem, gdy postanowimy wykonać generalny remont w mieszkaniu lub domu- nie będziemy musieli martwić się o to co zrobić z pozostałościami po pracy oraz niepotrzebnymi meblami.

Zaplanowano budowę specjalnego magazynu posiadającego zaplecze socjalno-biurowe. Będzie on przeznaczony dla rzeczy zdatnych do ponownego użytku. Ułatwi to sprawną wymianę pomiędzy osobami pozbywającymi się sprawnych rzeczy w dobrej jakości, oraz osób poszukujących takich artykułów. Kolejne dwa magazyny przeznaczone będą pod skład odpadów. Dla wygodnego dojazdu w planach jest droga dojazdowa oraz parking dla samochodów. Aby miejsce pełniło również funkcję użytkowo-edukacyjną w planach jest również stworzenie Ścieżki edukacyjnej. Bezpieczny dostęp oraz użytkowanie zapewni przemyślane i estetyczne zagospodarowanie placu oraz bardzo dobre oświetlenie.

Na pierwszy rzut po usunięciu istniejącego w tym miejscu pustostanu rozpoczęto konstrukcję sieci podziemnych. Obecnie powstaje podłączenie wodociągowe, elektroenergetyczne a także kanalizacja deszczowa. W trakcie są również prace nad zbrojeniem do nowo powstającej wiaty. Zakończenie prac zaplanowano na koniec obecnego roku.