Zakup mieszkania od dewelopera – co musisz wiedzieć?

Z jakiego powodu mieszkania w Gdańsku cieszą się tak ogromną popularnością wśród milionów osób pragnących dokonać zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, czyli bezpośrednio od dewelopera? Dlatego, że gdański rynek mieszkaniowy jest bardzo konkurencyjny, a co za tym idzie – potencjalni Klienci mogą wybierać spośród wielu, dostępnych ofert oraz deweloperów funkcjonujących na tym rynku.

Chcę kupić mieszkanie – od czego mam zacząć?

Zacznij od swoich możliwości finansowych, czyli sprawdzenia zdolności kredytowej jeśli nie możesz pozwolić sobie na finansowanie inwestycji ze środków własnych.  To, jaką masz zdolność kredytową warunkuje metraż mieszkania (oraz jego elementy dodatkowe takie jak na przykład miejsce parkingowe lub garaż), na jaki możesz sobie pozwolić. Zacznij więc od weryfikacji zdolności kredytowej w banku  zwracając szczególną uwagę na warunki pozyskania kredytu i wysokość spłaty rat kredytu pamiętając o tym, że do rat kredytu zapewne dojdą koszty czynszu mieszkania (na przykład utrzymanie windy, utrzymanie czystości w częściach wspólnych – na klatkach i korytarzach, fundusz remontowy, wywóz nieczystości, opłaty za zarządzanie nieruchomością, prąd, woda).

Deweloper – na co zwrócić uwagę?

Kwestią oczywistą jest sprawdzenie dewelopera, a mianowicie tego, czy jest to rzetelny inwestor wywiązujący się z podjętych zobowiązań. Na rynku funkcjonuje wielu deweloperów oferujących w sprzedaży mieszkania w Gdańsku, ale nie wszyscy z nich wyróżniają się wysokim poziomem obsługi Klienta i doświadczeniem działalności w branży. Jednak nie to jest najważniejsze – z punktu widzenia potencjalnego Klienta istotne jest sprawdzenie tego jak duże jest zagrożenie ogłoszenia bankructwa przez dewelopera lub niewywiązywania się przez niego z umowy deweloperskiej w terminie, co może skutkować opóźnieniem oddania budynku do użytku, a co za tym idzie – konsekwencjami finansowymi, które dotkną nabywców (konieczność  zapłaty karnych odsetek do banku, brak możliwości wynajęcia mieszkania w preferowanym terminie. Wraz ze sprawdzeniem dewelopera należy także sprawdzić warunki umowy deweloperskiej, w której muszą zostać zawarte plany zagospodarowania przestrzeni, cena mieszkania, zasady wypowiedzenia umowy, harmonogram wpłat, parametry techniczne nieruchomości (oraz standard wykończeniowy), termin nabycia prawa własności przez kupującego.

Jeżeli szukasz mieszkania od dewelopera z Gdańska, to koniecznie zapoznaj się z ofertą Activa

Kupiłem mieszkanie – co z jego odbiorem?

Warunki i termin odbioru mieszkania – jak już wspomniano wcześniej – powinny zostać zawarte w umowie deweloperskiej. Na termin odbioru bardzo zwracają uwagę banki udzielające kredytu hipotecznego. Przy odbiorze mieszkania obecny jest przedstawiciel firmy deweloperskiej oraz nabywcy mieszkania. Obowiązkiem nabywcy jest dokładne ocenienie stanu mieszkania i zgodności standardu jego wykończenia z zapisami zawartymi w umowie deweloperskiej. W przypadku zaistnienia nieścisłości lub wystąpienia usterek – obowiązkiem dewelopera jest ich naprawa (jednakże należy się uprzednio upewnić, że zapis ten został zawarty w umowie deweloperskiej). Ostatni etap to podpisanie umowy w obecności notariusza. Umowa ta przekazuje nam prawo własności do zakupionej nieruchomości, a zaraz po uzyskaniu prawa własności – należy skontaktować się z bankiem i ustanowić hipotekę na bank.