Zabytkowy zespół zabudowań w Gdańsku zmieni się w nowoczesne lofty

Planowana jest adaptacja zabytkowych budynków z XIX wieku, znajdujących się na Kamiennej Grobli w Gdańsku, które były ostatnio siedzibą Fabryki Batycki. Projekt przekształcenia tych obiektów w lofty jest dziełem lokalnej pracowni POTE architekci. Budynki te, pełniące od połowy XIX wieku funkcje różnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych, przeszły po II wojnie światowej wiele transformacji: mieścił się tutaj warsztat samochodowy, punkt skupu makulatury, a w latach 2005-2015 – fabryka luksusowej galanterii skórzanej marki Batycki. Obecnie, właścicielem historycznego kompleksu jest warszawska spółka deweloperska ACCIONA, która zleciła gdańskiemu biuru POTE architekci stworzenie projektu modernizacji i rozbudowy.

Według zapowiedzi inwestora, już za dwa lata przy brzegu Nowej Motławy, naprzeciwko Wyspy Spichrzów, ma powstać osiedle Kamienna Grobla. W ramach tego przedsięwzięcia budynek dawnej fabryki Batycki będzie poddany gruntownemu remontowi i dostosowany do nowych celów. Plan zakłada stworzenie w nim 33 apartamentów typu loft o metrażu od 42 do 140 m². Wyróżniać się będą one wysokimi sufitami o wysokości czterech metrów, antresolami oraz oknami o wysokości dwóch metrów. Na ostatnim piętrze powstaną tarasy z widokiem na bulwary.

Deweloper postanowił także wybudować nowy budynek od strony ulicy Jałmużniczej. Obiekt ten, o raczej stonowanej architekturze nawiązującej do poprzemysłowego charakteru okolicy, będzie zawierał 32 lokale typu studio o powierzchni od 24 do 53 m². Miejsce pomiędzy obydwiema budowlami będzie połączone szklanym korytarzem. Grupa Budowlana ALSTAL została wybrana na generalnego wykonawcę tego ambitnego projektu. Przewidywany termin ukończenia prac to trzeci kwartał 2025 roku.