Zabytkowy gmach w Gdańsku poszukiwany przez miasto do sprzedaży

Władze miejskie z Gdańska prowadzą poszukiwania potencjalnego nabywcy dla historycznej budowli położonej przy ulicy 3 Maja 9, której pierwotnym przeznaczeniem była siedziba Gdańskiego Urzędu Pracy. Ze względu na przeniesienie urzędu w 2020 roku do odnowionego budynku przy ulicy Lastadia 41, cała posiadłość została przeznaczona do przetargu. Zgodnie z obowiązującym planem miejscowym, istnieje możliwość adaptacji budynku na różnego rodzaju cele, takie jak mieszkania, hotel czy biura.

Prezydent miasta Gdańska podjęła decyzję o wystawieniu na sprzedaż posiadłości zlokalizowanej przy ulicy 3 Maja 9, poprzez otwarty przetarg ustny. Nieruchomość obejmowała m.in. zabytkowy budynek, który dotychczas pełnił funkcję siedziby Gdańskiego Urzędu Pracy.

Informacje dotyczące nieruchomości, w tym działki o powierzchni niemal 4 tys. metrów kwadratowych, zostały ogłoszone publicznie, zgodnie z prawem gospodarczym. Podano również sześciotygodniowy okres na zgłoszenie przez osoby mające pierwszeństwo w zakupie. Cena wywoławcza wynosi 25 milionów złotych.

Zabytkowy pięciokondygnacyjny gmach, położony obok dworca PKS, został wybudowany w 1884 roku i posiada ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Budowlę wpisano do Gminnej Ewidencji Zabytków i podlega ona surowemu nadzorowi konserwatora zabytków, szczególnie jeśli chodzi o jego kształt architektoniczny oraz dach, detale architektoniczne oraz autentyczną stolarkę okienną i drzwiową.

Sama konstrukcja powstała na terenie dawnego cmentarza i uprzednio służyła jako koszary dla saperów. Po dziewięciu latach od momentu ukończenia budowy oraz jej rozbudowy o dwie kondygnacje rozpoczęła działać niemiecka Szkoła Wojenna w Gdańsku, która funkcjonowała aż do roku 1919. Wśród jej absolwentów znajdował się Erwin Rommel, nazistowski feldmarszałek i dowódca Afrika Korps, który został oskarżony o spiskowanie przeciwko Hitlerowi.