Wzrost eksportu zboża przez Port Gdański oraz innowacyjne metody badania jakości

Port Gdański przekazał informacje, że zboże dostarczane do gdańskiego portu jest poddawane skrupulatnym testom jakościowym. Szczególnie istotne jest to, że te kontrole jakości mogą być przeprowadzone niezależnie od warunków atmosferycznych, dzięki użyciu zadaszonych rakorafów.

Aneta Urbanowicz poinformowała o imponującym wzroście eksportu zboża przez Port Gdański w pierwszym półroczu 2023 roku. Z portu wysłano blisko 1,4 miliona ton zboża, szczególnie kukurydzy. To oznacza wzrost o 52 procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na transport zboża do portu, w dwóch dodatkowych miejscach umieszczono nowe rakorafy firmy J.S. Hamilton. Kierowcy ciężarówek mogą teraz skierować swoje pojazdy na place buforowe przy ulicach Ku Ujściu i Budowniczych Portu Północnego. Tam czekają na nich wykwalifikowani pracownicy laboratorium J.S. Hamilton, gotowi do przeprowadzenia badań.

Port Gdański podkreślił również, że próby ziaren są pobierane w czterech strategicznych lokalizacjach na terenie portu: ulicach Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej i Załogowej.

Prezes Portu Gdańsk, Łukasz Malinowski wyjaśnił w swoim komunikacie, że dzięki usprawnieniom procesu badania jakości, operatorzy są teraz w stanie obsłużyć więcej samochodów ciężarowych. W efekcie zmniejszyła się liczba oczekujących kierowców.

Aneta Urbanowicz akcentowała unikalność Portu Gdańsk, który jest jedynym portem posiadającym zadaszone rakorafy. Dzięki temu testowanie ziarna może być przeprowadzone nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Zamieszczone przez Port Gdańsk dane mówią, że w 2022 roku dokonano przeładunku łącznie 1,9 miliona ton zboża.