Tradycyjna Moc Rzemiosła w Pomorskim Duchu

W sobotę, 29 lipca, znamienity kościół – Bazylika Mariacka, był areną zgromadzenia rzemieślników z Pomorza oraz tych, którzy hołdują lokalnemu rzemiosłu. Spotkali się oni na Mszy Świętej, będącej częścią tradycji, dedykowanej pomorskiemu rzemiosłu. W kolejnym punkcie programu odbyła się Parada Rzemieślników, która ruszyła spod Bazyliki Mariackiej o godzinie 11:00, przemierzając ścieżki Starego Miasta.

W paradzie uczestniczyli nie tylko przedstawiciele Izby i lokalnych Cechów, ale również Honorowi Patroni Święta wraz z ich reprezentantami. Nie zabrakło parlamentarzystów i samorządowców oraz oczywiście pomorskich rzemieślników. Dołączyli do nich także przedstawiciele instytucji współpracujących i partnerskich, sympatycy rzemiosła a także wszyscy, którzy byli zainteresowani.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:40 na Przystanku pod Żaglami. Ten pierwszy dzień obfitował w różnorodne atrakcje – opowieści o rzemiośle, prezentacje zawodów rzemieślniczych oraz pogłębione dyskusje dotyczące edukacji w tych zawodach. Na scenie pojawili się też artyści, a dodatkowo odbywały się konkursy oraz gra miejska. Dla najmłodszych przygotowano animacje, a wszyscy mogli skosztować tradycyjnych smakołyków rzemieślniczych. Sobotnie emocje zakończył koncert Agnes Violin.