Na Wyspie Sobieszewskiej trwają właśnie prace nad ścieżką rowerową. Pokuszę się o stwierdzenie, że będzie to jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w całej Polsce.
Wyspa Sobieszewska jest jednocześnie największą powierzchniowo dzielnicą Gdańska oraz wyspą. Położona w delcie Wisły, jest najbardziej wschodnią częścią miasta. Od stałego lądu oddziela ją Zatoka Gdańska oraz 3 ujścia Wisły- Martwa Wisła, Przekop Wisły oraz Śmiała Wisła.
Różnorodność geograficzna terenu sprawia, że jest to idealne miejsce na wyprawy. Możemy wybrać się na spacer do Lasu Mierzei, podziwiać roślinność oraz cieszyć się pięknym zapachem. Z lasu bardzo blisko mamy na wydmy, skąd roznosi się niesamowity widok na okolicę. Choć jeśli zależy nam na jeszcze lepszym widoku- Góra Mew jest najwyższym wzniesieniem na Wyspie.
Fauna i flora
Miłośnicy ornitologi odnajdą tu swoje miejsce na ziemi. Można tu bowiem zaobserwować aż 300 gatunków ptaków. Są to nie tylko lokalne okazy, lecz również ptaki które odpoczywają podczas dalekich podróży migracyjnych. Dla wielu jest to przejściowy dom, inne właśnie tu zakładają gniazda i wychowują młode. Na wyspie znajdziemy aż dwa rezerwaty: Rezerwat przyrody Ptasi Raj oraz Rezerwat przyrody Mewia Łacha. Ten pierwszy posiada przyrodniczo-dydaktyczną ścieżkę, dzięki której dowiemy się o życiu ptaków oraz nauczymy się rozpoznawać gatunki. Warto również zaznaczyć, że flora na tych terenach jest równie zaskakująca jak fauna. Napotkać można tu przepiękne i chronione kruszczyki rdzawoczerwone a także kolczastego mikołajka nadmorskiego
W okresie dwudziestolecia międzywojennego dało się tu zauważyć rodziny waleni. Niestety obecnie spotkanie żywego okazu jest prawie niemożliwe. W latach 50-tych wydobyta została za to czaszka płetwala zwyczajnego, zwanego również finwalem.
Najlepszym sposobem na zobaczenie wszystkich małych cudów natury lokalnych dla Wyspy jest udanie się na szmal turystyczny. Do wyboru mamy dwa, w zależności od tego czy poruszać się będziemy pieszo, czy też wolimy jednoślady.
Szlak pieszy oznaczony kolorem zielonym, ma łączną długość 14 km. Przecina całą szerokość wyspy, dzięki czemu wybierając tą trasę możemy przemierzyć tereny leśne, wyspy skąd mamy przepiękny widok na zatokę. Część szlaku łączy się ze ścieżką dydaktyczną, dzięki czemu nie potrzebujemy dostępu do internetu, ani przewodników. Na wysokości Orlinek warto na chwilę oddalić się z trasy aby wspiąć się na wieżę widokowa.
Szlak rowerowy imienia Wincentego Pola oznaczono kolorem niebieskim. Pokonując całą trasę można zatoczyć koło, dzięki czemu zwiedzamy całą wyspę. Całość trasy ma 24 kilometry.
Co warto zwiedzić?
Niezależnie, który szlak turystyczny wybierzemy, oprócz obcowania z przyrodą warto zwiedzić kilka miejsc związanych z historią tego rejonu.
Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jest muzeum Izba Pamięci Wincentego Pola. Oprócz zbiorów związanych z życiem i twórczością poety, znajdziemy tu również historię mieszkańców Żuław. Jest to warte zwiedzenia miejsce, szczególnie jeśli interesują nas stare księgozbiory oraz białe kruki. Muzeum mieści bowiem kolekcję pierwszych wydań twórczości Pola, korespondencję a także prywatne fotografie podarowane przez prawnuka artysty. Warto dodać, że w budynku znajduje się również Galeria Gdańskiego Archipelagu Kultury „Wyspa Skarbów”. Jest to jednocześnie galeria prezentująca różnorodne sztuki plastyczne, oraz placówka dydaktyczna. Często odbywają się tu również spotkania autorskie z twórcami.
Wieża ciśnień Kazimierz, znana lepiej jako Wieża widokowa w Orle to kolejny ważny punkt turystyczny. Z tarasu widokowego, znajdującego się na wysokości 45m n.p.m. można podziwiać panoramę obejmującą Zatokę Gdańską, oraz przepiękny leśny krajobraz. Lecz zanim dostaniemy się na sam szczyt wieży, czeka nas niezwykle ciekawa, interaktywna wystawa w jego wnętrzu. Dowiemy się o funkcjach oraz budowie różnych budowli hydrotechnicznych, a także wielu wartościowych informacji na temat okolicy. Dzięki oprowadzającemu nas przewodnikowi, godzina zwiedzania na pewno nie będzie zmarnowana. Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie Kazimierza, należy pamiętać o rezerwacji biletu.
Stele Ewangelickie w Sobieszewie, to najstarsze pomniki nagrobne znajdujące się na terenie Wyspy. Wykonane w drugiej połowie XVIII wieku, pierwotnie znajdowały się na nieistniejącym już cmentarzu ewangelickim. Podczas wojny uległ on zupełnemu zniszczeniu, pozostałe na nim stele zostały przeniesione na teren należący do Kościoła Matki Boskiej Saletyńskiej. Obie płyty wykonane zostały w Gdańsku i mają ogromną wartość artystyczną. Przedstawiają kunszt oraz dokładność kamieniarzy XVIII wieku.
Śluza w Przegalinie
Jest to ważna część historii Wisły. Wybudowana w 1895 roku w celu oddzielenia dwóch koryt rzeki: Wisły Gdańskiej oraz Wisły Przekop. Jej zadaniem była regulacja poziomu wód po obu stronach, ale również zapewniała możliwość przeprawiania się przez nią statków. W ramach budowy pierwotnej konstrukcji stworzono dwie śluzy. Jedną dla mniejszych stateczków i tratew, drugą dla żeglugi morskiej. Pod koniec lat 70-tych mniejsza śluza przeszła renowację i została przebudowana, jest ona w użytkowaniu do dziś. Starsza śluza, nazwana Północną, obecnie służy jako zabytek. W celu ułatwienia zwiedzania został postawiony na niej taras widokowy.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć o tym, że od 2012 roku znajduje się tu most zwodzony, który łączy drogę nad kanałem. Jest to pierwszy w historii Wyspy ruchomy most. Co więcej jego udźwig pozwala na przejazd samochodów ciężarowych, co pozwala na sprawną pracę w przypadku kolejnych remontów.
Śluza jest jedną z trzech dróg wjazdowych na Wyspę Sobieszewską. Do wyboru mamy również drugi most zwodzony. Oddany do użytku w 2018 roku Most 100-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej, postawiony został w zastępstwie nieistniejącego już mostu pontonowego. Most Sobieszewski powstał zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej i służył aż do powstania jego zamiennika. Jeśli przeprawa mostem jest dla nas zbyt prozaiczna- pozostaje jeszcze wycieczka promem. Jest ona jednak możliwa tylko w okresie od końca kwietnia do końca września.