Światowy Dzień Świadomości FASD

FASD czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Jest to nieuleczalny zespół chorobowy powodowany przez alkohol. 

Jakie są obawy FASD?

Podczas rozwoju płodu w łonie matki zachodzi wiele niezwykle ważnych procesów. Kształtuje się cały organizm i te krytyczne miesiące rozwojowe, zanim dziecko pojawi się na świecie mogą wpłynąć na dalsze, dorosłe życie naszego potomka. Dlatego tak ważna jest abstynencja w trakcie trwania ciąży. Najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest całkowite odstawienie używek jeśli jesteśmy w trakcie planowania lub starania się o dziecko.  

Najcięższym przypadkiem jaki może spowodować spożycie alkoholu w ciąży jest FAS- Płodowy Zespół Alkoholowy. Jest to najbardziej zauważalny gołym okiem przypadek, widoczne jest zaburzenie  prawidłowego wzrostu oraz deformacje twarzy. Charakterystyczne dla wyglądu dzieci poszkodowanych przez Zespół Alkoholowy jest wygląd oczu. Są one malutkie, szeroko rozstawione, często pojawia się zmarszczka w kąciku oka sprawiająca wrażenie przymkniętych oczu. Oprócz tego widoczna jest zdecydowanie cieńsza górna warga, żuchwa jest cofnięta i mała. W skrajnych przypadkach możliwe są nawet deformacje uszu lub kończyn. 

Oprócz widocznych gołym okiem zmian, wiele problemów pojawia się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Niezwykle częste są zaburzenia neurologiczne, zaburzenia zachowania i związku z tym opóźnienie w rozwoju. Wady serca, nerek oraz stawów występują równie często.

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu jaka nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku. Nawet jeden kieliszek wina do obiadu może sprawić, że w późniejszym czasie kilkulatek będzie mieć ogromne problemy ze skupieniem się i nauką. Krótki przerywany sen oraz nie umiejętność skupienia się- to rzeczy przed którymi każdy rodzić chciałby ustrzec swojego szkraba. Dlatego też tak ważna jest edukacja dotycząca FASD oraz ogólnie zdrowia w ciąży.

Edukacja

Oprócz akcji edukacyjnych mających zapewnić wiedzę i przestrzegać przed spożywaniem alkoholu w ciąży. Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzi zajęcia skierowane dla rodziców dzieci urodzonych z Syndromem Alkoholowym. Ośrodek oferuje darmową pomoc psychologiczna, konsultacje medyczne. Dostępna jest również terapia logopedyczna oraz wsparcie w zapewnieniu jak najlepszego rozwoju dziecka.

Jak wynika z badań, w Europie zaburzenie ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych występują częściej niż zaburzenia autystyczne czy też zespół Downa. Ze statystyk wynika, że nawet 2% dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej ma zaburzenia spowodowane przez FASD. Choć lekarze szacują, że procent ten może być nawet wyższy- w granicach 5%.

Ważna jest edukacja nie tylko kobiet planujących dzieci- wszyscy powinniśmy być wyczuleni na reagowanie w sytuacji kiedy widzimy, że ktoś ma problem. Nie powinniśmy patrzeć przez pryzmat stereotypów, na kobiety mające problem z odstawieniem alkoholu. Niezwykle ważne jest zapewnienie pomocy i zrozumienia. Być może jest w życiu takiej osoby problem z którym nie umie sobie poradzić samodzielnie.