Tydzień Chorwacki rusza już jutro

Tydzień Chorwacki jest kolejną odsłoną cyklu Teatry Europy i Świata, który organizuje Gdański Teatr Szekspirowski. Podczas najbliższego tygodnia będzie można doświadczyć klimatów bałkańskich poprzez spektakle, koncerty a także pokazy filmowe.

Teatry Europy i Świata to rozpoczęty w 2014 roku projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego założeniem jest promowanie oraz edukacja na temat różnych kultur. Jest to świetna okazja do zapoznania się z zupełnie nowymi formami sztuki, dzięki zapoznawaniu się z nowymi kulturami mamy możliwość budowania własnej wrażliwości. Dzięki temu możemy poznać inne spojrzenia na świat i budować własnym szeroki światopogląd. Zazwyczaj organizowane są 3 tygodnie tematyczne w jednym roku. Minione edycje dotyczyły między innymi Gruzji, Węgier czy Japonii oraz Izraela.

Koncert

Inauguracja cyklu bałkańskiego odbędzie się 9 września o godzinie 19. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się koncert kwartetu Tamary Obrovac. Będzie to niezwykła mieszanka współczesnej muzyki jazzowej, z tradycyjnymi, etnicznymi wpływami. Sama artystka z chęcią opowiada o inspiracji rodzinnymi stronami oraz wielowiekową tradycją wywodzącą się z Istrii.

W ramach Tygodnia Chorwackiego wystawionych będzie łącznie 5 spektakli teatralnych, w których zawiera się również „Bajka o obłoczku”- niezwykle wartościowe przedstawienie dla dzieci. Na dużym ekranie podziwiać będziemy mogli dwa filmy.

Pokazy filmowe

 „Konstytucja” w reżyserii Rajko Grlić. Film ten został uhonorowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu – Grand Prix dla najlepszego filmu. Opowiada on historię ludzi, choć żyjących w jednym budynku- zupełnie odmiennych od siebie. Historie wielu pokoleń, poglądów politycznych, ukazane na tle wciąż napiętych stosunków między Chorwatami a Serbami. Pokaz odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej, bilet kosztuje 10 zł.

Kolejnym filmem wyświetlanym podczas festiwalu będzie „Mała wycieczka”, wyreżyserowana przez Ivana Bezinović. Jest to niedosłowna opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie oraz swojego miejsca w dorosłym świecie. Przeniesie nas w sam środek upalnego lata, na szalony festiwal muzyczny- lecz to dopiero początek tej niesamowicie wciągającej historii. Film będzie można obejrzeć również w Instytucie Kultury Miejskiej, wejściówki na pokaz są bezpłatne.

Spektakle teatralne

Aby zapewnić możliwość uczestniczenia w festiwalu jak najszerszej publiczności, jeden ze spektakli dostępy będzie do obejrzenia na platformie VOD Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Sztuka wystawiona jest w ojczystym języku aktorów i reżyserki, dzięki czemu będziemy mogli osłuchać się z przepięknym językiem chorwackim. Dostępne będą napisy zarówno w języku polskim jak i angielskim. „Trzy zimy” bo o tym dziele jest mowa, jest to historia inspirowana prawdziwymi losami rodziny reżyserki- Teny Štivičić. Daje nam możliwość poznania losów czterech różnych pokoleń, które żyją każde w swoim własnym, rewolucyjnym okresie czasu. Obserwujemy losy bohaterów, którzy żyli w czasach rządów komunistycznych. Przechodzili zmiany związane z podziałem państwa podczas rozpadu Jugosławii. Ale również i bardziej współczesne nam czasy Unii Europejskiej. Sztukę będzie można oglądać 10 września od godziny 19, cena biletu to 25 zł.

W kolejnych dniach na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystawione zostaną:

11 września, „Czarna Matka Ziemia” w wykonaniu Teatru Młodych w Zagrzebiu. Jest to inscenizacja powieści Kristiana Novaka. Opowiada historię młodego pisarza poszukującego natchnienia oraz własnej prawdy. Mierzy się ze skrajnymi emocjami, miłością i sławą ale także z okrucieństwem zapomnienia. Sztuka przeniesie nas do lat 90, dzięki wielokrotnie nagradzanej scenografii. Dodatkową atrakcją będzie możliwość rozmowy z reżyserem oraz aktorami- spotkanie zaplanowane jest po zakończeniu sztuki, czyli o godzinie 21:45. Podczas spektaklu dostępne będą napisy w języku polskim oraz angielskim. Ceny biletów wahają się od 40 do 60 zł. 

Inne atrakcje

Z atrakcji nie związanych z teatrem, na pewno warto 12 września wysłuchać wykładu profesor Snježany Banović, „Pokolenie przerwanej młodości. Antologia współczesnego dramatu chorwackiego”. Opowiadać będzie o pokoleniu artystów, których kształtowały gwałtowne zmiany polityczne. Upadek Jugosławii, wojna domowa oraz powstanie ich nowej, niepodległej ojczyzny- o tych wydarzeniach i jej wpływie na nowe pokolenie chorwackich dramatopisarzy i dramatopisarek dowiemy się od profesor Banović. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Jeśli cenimy sobie piękno oraz krajobraz Chorwacji, powinna nas zainteresować prelekcja doktor Agnieszki Puszczewicz. Prezentować będzie Chorwację w kadrach filmów i seriali, które wszyscy znamy i nie koniecznie musieliśmy sobie zdawać sprawę gdzie były nagrywane. A sceneria tego pięknego kraju pojawia się między innymi w „Gwiezdnych Wojnach” czy „Grze o Tron”. Bogate ukształtowanie terenu, przyjazny klimat oraz niesamowicie bogata kultura- te wszystkie elementy sprawiają, że jest to tak doskonała sceneria filmowa.