Darmowa pomoc dla rodzin w kryzysie

Rozstanie rodziców jest dla dziecka ciężkim przeżyciem. Lecz nie można zapominać o okresie poprzedzającym decyzje o rozwodzie. Stres, nerwy, prawdopodobnie awantury- dzieci są bardzo podatne na przejmowanie emocji rodziców. Dlatego tak ważne jest aby w kryzysowej sytuacji pamiętać również o najmłodszych członkach rodziny.

Polskie Centrum Mediacji Oddział Trójmiasto we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku organizuje darmowe spotkania z terapeutami. Program skierowany jest dla rodzin przechodzących kryzys- myślących o rozwodzie bądź w trakcie procesu. Warto również zgłosić się jeśli szukamy pomocy w rozwiązaniu problemów- być może uda się uniknąć rozstania.

Gdzie szukać pomocy?

Aby zapewnić zarówno rodzicom jak i dzieciom jak najlepszą pomoc z poradzeniem sobie w nowej sytuacji, przeprowadzane będą spotkania z psychologami oraz pedagogami. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dostępny jest również kontakt z mediatorem. Oprócz spotkań ze specjalistami, warto zdecydować się również na udział w grupie wsparcia oraz w warsztatach. Warsztaty edukacyjne przeprowadzane będą zarówno dla samych rodziców jak i rodziców wraz z dziećmi.

Niezwykle ważne jest zapewnienie dziecku pomocy w tak niepewnym czasie. Niezależnie czy maluch czy nastolatek- zburzenie dotychczasowego ładu zawsze niesie ze sobą ogromny stres. Młodsze dzieci mogą mieć problem z odnalezieniem się w nowej sytuacji i nie godzić się z utratą stabilnej sytuacji. Przy nastolatku sytuacja jest podobna, jednak ryzykujemy dodatkowo utratę kontaktu z dzieckiem. Wiek dojrzewania bywa trudny sam w sobie, dodatkowe problemy w domu mogą doprowadzić do zupełnego zamknięcia się w sobie. Na pewno niezależnie od wieku- warto rozmawiać otwarcie z dziećmi, w tym trudnym dla wszystkich czasie wymagać będą szczególnej uwagi i miłości.