Wyspa Sobieszewska – Gdańska oaza

Gdańsk należy do jednych z największych miast Polski i uważany jest za jedno z najciekawszych, ale także najlepiej rozwiniętych miast w Polsce. Wyspa Sobieszewska jest miejscem wyjątkowym, to bez wątpienia miejsce ukojenia dla tych, którzy potrzebują odpocząć od zgiełku ruchliwego miasta i chcą zaczerpnąć świeżego powietrza.

Odkryj tajemnice Sobieszewa

Sobieszewo to największa obszarowo dzielnica naszego miasta, jednak różni się ona znacząco od dzielnic przepełnionych galeriami handlowymi i tonami otaczającego nas betonu. To ostoja dzikiej przyrody, w której zobaczymy nie tylko odnogi Wisły i pas wybrzeża. Jest to miejsce otoczone dziką naturą oraz polami uprawnymi. Miejsce to idealnie nadaje się do naładowania baterii, a także oferuje wiele atrakcji, o których niekoniecznie każdy mieszkaniec mógł słyszeć.
 

Śladami Plentego – Skarb wyspy Sobieszewskiej.

Nie każdy wie, że w 1945 roku na terenach wyspy odbywała się ewakuacja niemieckich mieszkańców Gdańska. Miejsce to skrywa wiele zagadek, a jego historia potrafi zadziwić niejednego pasjonata.
Warto tutaj także wspomnieć o powstałej w 2018 roku grze miejskiej, która opowiada historię zaginionej Bursztynowej Komnaty. Z aplikacją Questy VisitGdansk będą mieli państwo możliwość poznania tej historii, a także znalezienia ukrytego na wyspie skarbu! Grę zaczynamy tuż obok Starej Wędzarni, a gdzie gra się zakończy? Zachęcamy do osobistego sprawdzenia!
 

Tramwaje Wodne

Letnia aura sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Warto zapoznać się z ofertą tramwaju wodnego, który jak co sezon zabiera wszystkich zainteresowanych w rejs. Rejs trwa ok. 90 minut, a jego trasa kończy przy znanym na cały Gdańsk Żurawiu.
 

Sobieszewskie ptaki

Będąc na Sobieszewie, absolutnie nie można pominąć dwóch rezerwatów znajdujących się na jego terenie:
– rezerwatu Ptasi Raj,
– rezerwatu Mlewia Łacha
Spotkać tam można w sumie około 300 gatunków ptaków. Niektóre z nich zobaczymy tylko w określonych porach roku, ponieważ docierają do nas tylko w czasie migracji.
Nieopodal wspomnianej już wyżej Starej Wędzarni, odnajdziemy Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Placówka została powołana do badania biologi ptaków, a na jej terenie odbywają się również zajęcia edukacyjne, podczas których poznamy bliżej nieznany ptasi świat.