Najbardziej znana ulica Gdańska — Ulica Długa i Długi Targ

Ulica Długa i rozciągający się na nią ją Długi Targ to jedne z najbardziej znanych, ale i najpiękniejszych zakątków Gdańska. Znajdziemy na niej domy o architekturze specyficznej dla miasta, które tworzą unikalny klimat tego miejsca.
 

Magiczny klimat Ulicy Długiej

Ulica Długa ma swój klimat oraz ciekawą historię. Na jej bruku rozgrywały się znaczące wydarzenia, a także toczyło się zwykłe życie, w tym i handel. Była to ulica zamieszkiwana przez ludzi dość zamożnych i znanych. Rezydowali tu bogaci kupcy, patrycjusze i zagraniczni kolekcjonerzy.
 
Oko cieszą przepiękne fasady domów, takie jak ta przy Długiej 29. Domostwo zamieszkiwali niegdyś Czirenbergowie. Udekorowano go medalionami z wizerunkami rzymskich władców oraz dość zaskakującą figurą psa. Kawałek dalej pod numerem 35 możemy zobaczyć równie ciekawy budynek, to tak zwany Lwi Zamek. To przepięknie odrestaurowana kamienica, ozdobiona niezbyt bogato, ale niezwykle gustownie.
 
Przechadzając się tą ulicą, natrafimy na wiele przepięknych rzeźb i dekoracji. Warto zatrzymać się przy tablicach opowiadających ich historię. Na pewno niejedna z nich spowoduje zaskoczenie i obudzi ciekawość do dalszej eksploracji Gdańska.
 

Zabytki przy Długim Targu

Na Długim Targu nie brakuje wartych odwiedzenia miejsc. Poza licznymi kamieniczkami znajdziemy tam również Ratusz Staromiejski, Fontannę Neptuna, dom Artuza oraz waga miejska. W przeszłości mogliśmy też spotkać tam Panienkę z Okienka, która obecnie za względów technicznych nie gości już w mieście.
 
Długi Targ wraz z Ulicą Długą tworzą Trakt Królewski. Nie sposób nie pojawić się na tej ulicy chociaż raz, kiedy odwiedza się Gdańsk.