Wspólna modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, 1 listopada odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa. Chętnych na wspólne wspominanie poległych i zmarłych gdańszczan serdecznie zapraszamy na ulicę 3 Maja, na Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy. Uroczystość ma na celu łączenie pokoleń oraz wyznań. Będzie to czas na wspólne wspomnienie dawnych czasów oraz istnień, które przeminęły.

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Cmentarz został otwarty 24 maja 2002 roku. Położony jest w parku przy ulicy 3 Maja, u podnóża Góry Gradowej. W sąsiedztwie znajduje się również kościół Parafii Bożego Ciała. Jest to symboliczne upamiętnienie gdańszczan pochowanych na 27 cmentarzach, które zostały zniszczone podczas wojny. 

Gdy zakończyły się walki i zawierucha spowodowana przez II Wojnę Światową, cała Polska zaczęła podnosić się z kolan. Gdańszczanie odbudowywali miasto, część ludzi jednak wyjechała z miasta w poszukiwaniu osiedlenia. W tym okresie, nie było przydzielonego opiekuna nekropolii gdańskich. Wiele osób zginęło podczas walk, niewiele mniej osób opuściło Trójmiasto. Ludzie skupieni na przeżyciu i odbudowaniu miasta, nie mieli często możliwości dbania o miejskie cmentarze. Wiele cmentarzy zostało wyłączonych z czynnego użytku w latach 1946-1947, aby finalnie zostać zamknięte i zlikwidowane na przełomie lat 60. i 70. 

W miejscu dawnych cmentarzy pozostały parki i skwery. O ich dawnym przeznaczeniu przypomina jedynie regularne ułożenie alejek. Wiele miejsc zostało oddanych pod zabudowę- obecnie znajdują się na nich bloki mieszkalne, drogi oraz parki miejskie. Wiele osób pochowanych na terenach obecnie zabudowanych straciło swoje miejsce w pamięci miasta. 27 cmentarzy przeróżnych wyznań zniknęło na zawsze a wraz z nimi pamięć o poszczególnych mieszkańcach.

W maju 1998 roku dzięki działaniom Kaliny Zaburskiej, Rada Miasta Gdańska zgodziła się na upamiętnienie nieistniejących już cmentarzy, oraz osób na nich pochowanych. Zgodzono się na postawienie pomnika, który zaprojektowała Hanna Klementowska wraz z Jacmiem Krenzem.

31 października 2000 roku wmurowany został kamień węgielny, prace ukończono półtorej roku później. 24 maja 2002 roku podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan odsłonięto cmentarz-pomnik, tym samym przywracając choć trochę pamięci poległym gdańszczanom.

Doroczna modlitwa za zmarłych

Od 2002 roku,  co roku 1 listopada na cmentarzu odmawiana jest wielowyznaniowa modlitwa. Inicjatorem tego wydarzenia był świętej pamięci prezydent Paweł Adamowicz. W tym roku udział wezmą przedstawicielki oraz przedstawiciele wielu religii,,związków wyznaniowych, mieszkanki orz mieszkańcy Gdańska wraz z lokalnymi politykami.

Po modlitwie odmówionej na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy odbędzie się uroczyste przejście pod pomnik Ofiar Tyfusu. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Planowane jest złożenie zniczy dla 1100 ofiar, które zebrała epidemia tyfusu w 1945.