Właściwe zasady korzystania z e-hulajnogi

Hulajnogi elektryczne szturmem zdobyły serca osób na całym świecie. Jest to jeden z popularniejszych środków transportu miejskiego, szczególnie gdy pogoda za oknem dopisuje. Ich ogromnym plusem jest łatwość użycia oraz ich szeroka dostępność. Jednak wraz z wzrostem popularności, pojawiają się niestety nowe problemy.

Odpowiedzialne użytkowanie

W maju 2021 hulajnogi elektryczne zostały wzięte pod uwagę w zapisie prawnym mówiącym o urządzeniach transportu osobistego. Tym samym każda osoba korzystająca z hulajnogi staje się kierowcą pojazdu, czyli musi znać i stosować się do przepisów o prawie ruchu drogowego.

W praktyce oznacza to, że użytkownicy e-hulajnóg muszą stosować się do takich samych zasad jak rowerzyści. Wybierając więc hulajnogę elektryczną musimy korzystać z dostępnych ścieżek rowerowych, lub w przypadku ich braku- z ulicy przeznaczonej dla pojazdów poruszających się z prędkością do 30 km/h. Jeśli w okolicy nie ma odpowiednio przystosowanej drogi, w takim przypadku możliwe jest korzystanie z chodnika. Jednak w tym wypadku należy dostosować jazdę do ruchu pieszych oraz pamiętać, że to pieszy ma pierwszeństwo w ruchu. Po drodze dla pieszych należy więc poruszać się ostrożnie i powoli.

Niebezpieczne parkowanie

Największą zmorą pieszych oraz w szczególności osób niepełnosprawnych są niewłaściwie zaparkowane hulajnogi. Niestety, szczególnie na samym początku wprowadzania e-hulajnóg częstym widokiem były porozrzucane niechlujnie urządzenia. W ten sposób tworzyło się całkowicie niepotrzebne niebezpieczeństwo oraz utrudnienie w ruchu.

Po skończonej jeździe najlepiej jest zaparkować hulajnogę w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. W samym Gdańsku takich punktów jest ponad 200- dlatego z całą pewnością któryś będziecie mieć blisko. Jeśli faktycznie w pobliżu nie ma odpowiedniego miejsca, urządzenie można zostawić na chodniku. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach parkowania.

Hulajnogę zostawiamy jak najdalej od jezdni, ustawioną równolegle do chodnika. Nie parkujemy na drogach węższych niż 1,5 m. Dla osób nie stosujących się do tych wytycznych przewidziane zostały mandaty w kwocie 100 złotych. Jednak to nie koniec kosztów, ponieważ osoba która porzuciła urządzenie w niewłaściwym miejscu dodatkowo musi zapłacić także za sprzątnięcie hulajnogi oraz za jej przetrzymywanie. Warto więc pomyśleć o innych, oraz przy okazji o swoich funduszach i sprawdzić czy zostawiając hulajnogę robimy to z głową.