Wielkie odnowienie dworca Gdańsk Główny po dwukrotnym przekroczeniu harmonogramu

Po dwóch dodatkowych latach ponad planowany czas zakończenia, dworzec Gdańsk Główny kończy prace remontowe. Pasażerowie powrócili w dniu poniedziałkowym do ożywionego dworca, który przeszedł skomplikowaną przebudowę i modernizację, kosztującą łącznie 110 milionów złotych.

Prace renowacyjne na dworcu Gdańsk Główny rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku z planem zakończenia prac na koniec 2021 roku. Jednak, z powodu szeregu problemów technicznych, proces odnowy został przedłużony. W ten poniedziałek, liczna publiczność, w której skład wchodzili mieszkańcy i turyści, mogli po raz pierwszy podziwiać odbudowane dębowe witryny kasowe i sklepowe, inspirowane oryginalnymi designami z początku XX wieku. Zainstalowano także oświetlenie nawiązujące do historycznego stylu. Wnętrza dworca udekorowane zostały witrażami i kartuszami z herbami miast Pomorza, które zostały wiernie odtworzone na podstawie istniejących zdjęć.

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podkreślił precyzję, z jaką architektura dworca w Gdańsku została odtworzona. Jednocześnie zauważył, że obiekt łączy w sobie nowoczesność poprzez zachowanie historycznych walorów architektonicznych i zapewnianie podróżnym nowoczesności, komfortu oraz bezpieczeństwa.

Odrestaurowany budynek dworca jest teraz wyposażony w dynamiczny system informacji dla pasażerów oraz system informacji głosowej, który służy do informowania pasażerów o aktualnym rozkładzie jazdy pociągów. Na terenie dworca znajdują się również biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami. Dodatkowo rozszerzono część tunelu podziemnego, łączącego budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz przystanki tramwajowe. Całość inwestycji wyniosła 110 milionów złotych.