Zegary z historii: od najstarszego do największego

Cennym eksponatem, który pochodzi z dalekiego przeszłości, jest najstarszy kuty zegar. Ten historyczny artefakt wytworzono na przełomie XIV i XV wieku, a jego ojczyzną jest Pomorze Zachodnie. To prawdziwe szczęście, że ten starożytny zegar nie tylko został zachowany, ale także został zebrany i zabezpieczony w muzeum. Mimo swojej wiekowej konstrukcji, zaskakuje niewielkim ciężarem – zaledwie 100 kilogramów.

Na przeciwnym końcu skali mamy największy zegar z bębnem, który został wyprodukowany w fabryce Eduarda Korfhagego w Buer. Jego narodziny miały miejsce na początku XX wieku. Zegar jest imponujący nie tylko ze względu na swój gigantyczny rozmiar, ale również ze względu na swoją solidną konstrukcję – żeliwne ramy i mosiężne frezowane koła. Waży półtorej tony co potwierdza jego ogromną wielkość i ciężar.

Dlaczego jednak jest tak duży? Wynika to z faktu, że zawiera w sobie mechanizm i bęben napędzający 18-dzwonowy kurant. Gdy miał być umieszczony na szczycie wieży kościoła św. Katarzyny, musiał być podniesiony za pomocą dźwigu przez otwierane klapy, które znalazły się na każdym poziomie wieży. Ta monumentalna instalacja dowodzi, jak daleko zaszła technologia zegarmistrzowska.