Upamiętnienie Pawła Adamowicza – odsłonięcie brązowej ławeczki na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

Na terenie Gdańska pojawiła się nowa atrakcja – brązowa ławeczka z figurą tragicznie zmarłego prezydenta miasta, Pawła Adamowicza. Została ustanowiona dokładnie po pięciu latach od jego śmierci. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców, oficjele oraz najbliższych zmarłego prezydenta.

W kontekście upływu pięciu lat od morderstwa Pawła Adamowicza, postanowiono uczcić jego pamięć poprzez stworzenie i odsłonięcie oryginalnej ławeczki na Wyspie Spichrzów w sercu Gdańska. Ławeczka posiada brązowy posąg zmarłego prezydenta. Jak tłumaczy twórca samej ławeczki, „prezydent ma na sobie uśmiech i jest przedstawiony z ręką wyciągniętą na zaproszenie”. Na oparciu ławeczki widnieje także panoramiczny widok miasta.

Za kreację tego pamiątkowego miejsca odpowiada Andrzej Renes, znany warszawski rzeźbiarz. Na swoim artystycznym koncie ma on już wiele monumentów, w tym pomniki postaci takich jak kardynał Stefan Wyszyński czy Stefan Starzyński. W Gdańsku jest twórcą m.in. monumentu upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej, który znajduje się w kaplicy św. Doroty w Bazylice Mariackiej, oraz pomnika Danuty „Inki” Siedzikówny.

Wydarzenie odsłonięcia ławeczki zgromadziło wielu uczestników – bliskich zamordowanego prezydenta, wysokich rangą urzędników oraz licznych mieszkańców Gdańska, którzy zechcieli uczcić pamięć swojego dawnego przywódcy.