Park Północny to powstający właśnie teren rekreacyjny na styku trzech dzielnic. Orunia Górna Gdańsk-Południe, Ujeścisko-Łostowice oraz Jasień- to głównie dla mieszańców tych rejonów powstaje nowe miejsce do wypoczynku. Do zagospodarowania jest aż 77 hektarów ziemi, będzie to więc drugi największy park w Gdańsku. Ponieważ to mieszkańcy wiedzą czego im najbardziej potrzeba i jak powinno wyglądać to miejsce; Biuro Architekta Miasta konsultuje się więc z gdańszczanami przy tworzeniu realizacji.
Spacery krajoznawcze i planowanie terenu
O planach przeprowadzenia warsztatów oraz spacerów pisaliśmy we wcześniejszym artykule: Drony pomagają przy planowaniu Parku Południowego.
Osoby zastanawiające się nad wzięciem udziału w spacerze krajoznawczym być może przekona rzeczywista możliwość decyzyjności jaką daje udział w konsultacjach. Pierwszy dzień poświęcony jest bardziej dzikiej, naturalnej części parku. Dzisiejsze wędrówki po Parku Dulin’a to możliwość lepszego poznania terenu, który zajmuje sporą powierzchnię i dzięki bujnej roślinności posiada wiele schowanych zakamarków. Niedzielny spacer rozpocznie się na molo zbiornika retencyjnego, pomiędzy ulicą Świętokrzyską a Porębskiego.
Wędrówki mieszkańców z wykonawcami prac budowlanych to obopólna korzyść. Gdańszczanki i Gdańszczanie mają możliwość lepszego poznania terenów, zobaczenia na własne oczy miejsc o których toczą się rozmowy. Dla pracowników pracowni urbanistycznej A2P2 z Gdańska to możliwość otwartego dialogu z ludźmi, dla których tworzą tą realizacje. Dzięki temu mogą lepiej poznać zarówno potrzeby ludności, jak i sam teren na którym przeprowadzane jest planowanie.
Zanim rozpoczęto fizyczne wizyty w parku, wykonano wiele planowania, analiz przestrzennych oraz rozmów z mieszkańcami. Sondaże przeprowadzono odpowiednio wcześniej, możliwość przekazania swoich pomysłów był możliwy w aż 15 punktach konsultacyjnych. Dla ułatwienia wprowadzono również możliwość wypełnienia ankiety w wersji elektronicznej, z zacisza własnego domu. Aby umożliwić każdej zainteresowanej osobie wzięcia udziału w planowaniu ankieta dostępna była w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.