Podsumowanie ruchu turystycznego w Gdańsku. Obecny rok lepszy niż rekordowy 2019

Wiele miejscowości turystycznych od morza aż po Góry Stołowe zamknęło już sezon wakacyjny i robi podsumowanie tegorocznego lata. Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała raport, który miał za zadanie podsumowanie trzech najważniejszych miesięcy sezonu letniego. Czerwiec, lipiec i sierpień- w tych miesiącach Gdańsk gościł rekordową ilość turystów. Wyniki są lepsze niż w najlepszym do tej pory roku 2019.

Ruch turystyczny w Gdańsku w lecie 2021

Jak wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, zeszły rok był niezwykle ciężki nie tylko dla biznesów ale i dla każdego mieszkańca kraju i ogólnie świata. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że rok 2021 da nam możliwość powrotu do normalnego stanu rzeczy. I faktycznie, wakacje przyniosły ogromne zmiany nie tylko w porównaniu z poprzednim rokiem, ale i z wynikiem sprzed 2 lat. W ciągu 3 miesięcy odwiedziło nas aż 1 105 662 turystów. Głównie przyciągamy sąsiadów z Niemiec oraz Skandynawów. Dla porównania jak świetny jest to wynik: w rekordowym jak dotychczas roku 2019 gościliśmy 1 098 430 turystów, a w zeszłym roku zaledwie 960 tysięcy.

Niezwykle cieszy nas zainteresowanie Polską, a w szczególności Gdańskiem i pomorzem. Pomimo tego, że wiele osób decyduje się na wakacje zagraniczne, wciąż ponad 80% turystów to Polacy. Głównie są to wczasowicze z innych pomorskich miast, z Mazowsza, Wielkopolski i aż ze Śląska. 

Ciekawą zależność widać w spadku ilości turystów z Wielkiej Brytanii oraz turystów podróżujących samolotem. Zapewne ma to związek z wciąż panującymi ograniczeniami w podróży jakie panują na Wyspach Brytyjskich. Wzrósł za to odsetek francuzów odwiedzających Trójmiasto.

Statystyki mówią również o zadowoleniu z pobytu w naszym pięknym mieście. Nie dziwi nas to zupełnie i spodziewamy się jeszcze większego ruchu turystycznego w przyszłym sezonie letnim. Miejmy nadzieję już ze zdjętymi ograniczeniami w ruchu lotniczym, tak aby turyści z całego świata mieli okazję zapoznać się z historią i atrakcjami jaki zapewnia Trójmiasto, i w szczególności Gdańsk.