Podsumowanie zbiórki z okazji dnia Wszystkich Świętych

Zbiórka pieniędzy trwała od soboty 30 października do poniedziałku 1 listopada. Ponad 500 wolontariuszy kwestowało przy największych gdańskich nekropoliach. Dostępna była również możliwość wpłacania datków przez internet. W tym roku padł nowy rekord, zebrano 179 700 złotych. Fundusze zostaną przekazane dla Hospicjum Dudkiewicza.

Podsumowanie zbiórki

Zebrane fundusze to niezbędna pomoc dla sprawnego funkcjonowania Hospicjum. Aby pełnić najlepsza możliwą opiekę nad podopiecznymi, niezbędne jest organizowanie zbiórek i otrzymywanie datków. Środki przekazywane przez NFZ niestety nie pokrywają wszystkich potrzeb ośrodka. Niestety zeszłoroczna kwesta nie mogła się odbyć w związku z zamknięciem cmentarzy w 2020 roku. Tym bardziej ważne było zebranie jak największej kwoty podczas 3 dniowej zbiórki w tym roku.

Żółte koszulki wolontariuszy stają się nieodzownym elementem okresu pierwszolistopadowego. W weekend poprzedzający dzień Wszystkich Świętych oraz oczywiście 1 listopada ponad 500 wolontariuszy ochoczo ruszyło do pracy. Spotkać ich można było przy największych gdańskich cmentarzach: Łostowickim, w Nowym Porcie, na cmentarzu Centralnym „Srebrzysk”, Oliwskim, Garnizonowym. Dodatkowo kwestą zostały objęte nekropolie w Straszynie oraz Pruszczu Gdańskim.

Do 452 puszek zebrano rekordową kwotę 179 700 zł. Dla porównania w 2019 roku udało się zebrać 152 529 złotych; w zeszłym roku z powodu zamknięcia cmentarzy i obostrzeń pandemicznych przeprowadzona była jedynie zbiórka internetowa dzięki, której udało się zebrać 12 987 zł.

Wiele znanych osób zaangażowało się w pomoc i kwestowali razem z innymi wolontariuszami. 1 listopada wśród kwestujących można było spotkać prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, posłankę do Parlamentu Europejskiego Magdalenę Adamowicz, radnych Miasta Gdańska Andrzeja Kowalczysa wraz z Emilią Lodzińską. Oprócz poliktyków nie zabrakło również artystów, sportowców oraz osobowości mediowych między innymi Dariusz Michalczewski, Marcin Gałek, Tomasz Ciachorowski oraz Łukasz Jeleniewski.

Kwesty w ostatni weekend października również były wspierane przez znane osoby, w tych dniach na cmentarzach można było spotkać między innymi żeglarza Piotra Myszka wraz z rodziną, oraz Adama Korola, mistrza olimpijskiego w wioślarstwie (obecnie dyrektora Wydziału ds. Sportu w UM w Gdańsku).