Gdańska Jesień Pianistyczna startuje już 5 listopada

Tegoroczna Gdańska Jesień Pianistyczna będzie gościć znakomitych artystów z całego świata, pojawią się również tegoroczni laureaci Koncertu Chopinowskiego. Wśród zaproszonych znajdziemy takie nazwiska jak Julia Kociuba, Leszek Możdżer, Kyohei Sorita oraz Martín García García. Festiwal odbywać się będzie przez trzy tygodnie, inauguracja wydarzenia zaplanowana jest na 5 listopada. Artystów będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej mienia Fryderyka Chopina w Gdańsku. Łącznie odbędzie się 14 koncertów: cztery symfoniczne, oraz 10 recitali podczas, których będziemy mieć zaszczyt wysłuchać najwybitniejszych pianistów.

Trzy tygodnie celebracji muzyki i talentów

Festiwal rozpocznie się 5 listopada o godzinie 19. Podczas uroczystej inauguracji będzie można podziwiać Orkiestrę Symfoniczną PFB pod batutą dyrektora artystycznego maestro George’a Tchitchinadze. Wraz z orkiestrą wystąpi Julia Kociuban, wybitna 29 letnia pianistka, jeden z muzycznych głosów pokolenia. Jej albumy muzyczne zyskują uznanie krytyków oraz słuchaczy. Została również nominowana do nagrody Fryderyka za album z koncertami fortepianowymi Bacewicza i Tansmana.

Kolejne trzy dni przeznaczone będą dla recitali. W sobotę 6 listopada o godzinie 19 scenę przejmie pianista gruzińskiego pochodzenia, Alexander Kandelaki. Po ukończeniu studiów w Tbilisi wyjechał do Madrytu, aby tam dalej szkolić się muzycznie. W programie jego recitalu da się usłyszeć wyraźne wpływy kompozytorów hiszpańskich. Zaproponuje on słuchaczom ciekawą podróż przez dźwięki, kraje oraz różne inspiracje.

Niedziela, 7 listopada będzie dniem, w którym zaprezentuje się laureat II Nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku. Ingolf Wunder, bo o nim mowa na tym samym konkursie otrzymał również Nagrodę Publiczności oraz nagrody specjalne za najlespsze wykonanie koncertu i poloneza-fantazji. Pochodzący z Austrii Wunder posiada ogrom muzycznych talentów. Oprócz wspaniałej grze na pianinie zajmuje się również komponowaniem utworów, ukończył również staż dyrygencki.

8 listopada, w poniedziałek będziemy mieć okazję zapoznać się z jednym z laureatów tegorocznego XVII Konkursu Chopinowskiego. Laureat II Nagrody Kyohei Sorita z duchem niedawno zakończonego konkursu zaprezentuje nam swoją interpretację chopinowską. Z kolei laureat III Nagrody Martín García García pojawi się na scenie 13 listopada, w repertuarze usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Fryderyka Chopina.

Fani Leszka Możdżera będą mieli możliwość usłyszenia niesamowitego występu artysty w akompaniamencie Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod batutą Marcina Sompolińskiego. Koncert zaplanowano na 22 listopada.