Spójrz na Gdańsk z nowej perspektywy. Ruszyła nowa strona internetowa dla miłośników sztuki miejskiej

Projekt GAPS, czyli Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka ma za zadanie zinwentaryzowanie dzieł sztuki znajdujących się w przestrzeni miejskiej Gdańska. Aby ułatwić poszukiwania miejskiej twórczości, powstała strona internetowa idealna dla miłośników i miłośniczek murali, mozaik oraz rzeźb. Na portalu znajdziemy interaktywną mapę wraz z bazą danych zawierających informację o każdym z gdańskich dzieł. Dodatkową atrakcją będą gotowe propozycje spacerów, podczas których będzie można obejrzeć wybrane pozycje.

Od pomysłu do strony internetowej

Czy podczas spaceru lub drogi do pracy czy na uczelnie, zdąża Wam się zauważyć ciekawy mural, mozaikę lub inny przejaw kreatywności? Zastanawiacie się kto wykonał tak ciekawe dzieło w przestrzeni miejskiej? Jaki przyświecał mu cel? A może była to ona? Skąd właściwie czerpać informację o nieznanych autorach i ich niepodpisanych dziełach?

Tutaj z pomocą przychodzi Projekt GAPS, osoby w niego zaangażowane zajmują się upamiętnieniem dzieł sztuki, które istnieją w przestrzeni Gdańska. Pierwsze prace rozpoczęto już w roku 2019, inwentaryzacją dzieł sztuki ulicznej zajęła się grupa naukowców Politechniki Gdańskiej. Pierwsze prace nadzorował profesor Piotr Lorens. Dzięki zebranym danym, dzięki pracy zespołu specjalistów możliwe było przygotowanie treści opisującej poszczególne znaleziska. Ostatnim krokiem było zbudowanie strony internetowej wraz z bazą danych oraz mapą.

Za utworzenie strony możemy podziękować Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. To właśnie Centrum wraz z Wspólnotą Gdańską, Instytutem Kultury Miejskiej praz Nadbałtyckim Centrum Kultury wspólnie pracowali nad powstaniem portalu. 

Na tem moment w bazie znajduje się ponad 300 obiektów artystycznych. Znajdziemy wśród nich między innymi malarstwo wielkoformatowe, mozaikę, instalację świetlną, graffiti oraz rzeźbę miejską. Poruszanie się po stronie jest niezwykle intuicyjne i przyjemne. Jeśli zaciekawi nas konkretna fotografia, od razu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji zarówno o twórcy jak i o samym dziele.