Drony pomagają przy planowaniu Parku Południowego

Z początkiem listopada przyszedł czas na II etap konsultacji odnośnie budowy Parku Południowego. Pierwszy etap przyniósł wiele pomysłów odnośnie rzeczy jakie mieszkańcy chcieli by znaleść w nowopowstającym parku. Skateparki oraz inne miejsca rekreacyjne dla aktywnej młodzieży i nie tylko. Polana piknikowa, drewniane kładki umożliwiające przechodzenie oraz rozwój niskiej zieleni a także pomosty nad wodą. Gdańszczanie dobrze wiedzą czego im brakuje i z wielką chęcią podzielili się pomysłami. Na drugi etap konsultacji zaplanowano trzy warsztaty oraz trzy spacery. W ten sposób zostaną rozplanowane wszystkie rzeczy, na które zgłoszono zapotrzebowanie.

Wspólna praca nad Parkiem Południowym

Kolejny cel w planowaniu parku to praca nać koncepcją urbanistyczną oraz jej sprecyzowanie dla konkretnych obszarów przeznaczonych pod budowę. Przed warsztatami podsumowane zostaną rozmowy przeprowadzane wcześniej z mieszkańcami. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, w których będą wspólnie podejmować decyzje i planować.

Spotkania z ochotnikami zaplanowano na 3 dni. W środę 3 listopada w godzinach 18:00- 20:00 odbędzie się zebranie w Szkole Podstawowej numer 86. Poniedziałek 8 listopada, również w godzinach 18:00- 20:00, tym razem w Szkole Podstawowej numer 12. Ostatnie spotkanie zaplanowano na wtorek 9 listopada na godzinę 18:00- 20:00 w Szkole Podstawowej numer 6.

Trzy spacery zaplanowano na sobotę 6 listopada i niedzielę 7 listopada. Oprócz dokładnego obejrzenia krajobrazu oraz topografii miejsca, będzie można zgłaszać własne pomysły i propozycje zagospodarowania przestrzeni. Chętni zaproszeni są na wycieczki spod Biblioteki Lawendowej, grupy ruszają o godzinie 11 oraz 13. Niedzielny spacer zaplanowano na godzinę 11, miejsce zbiórki to molo na zbiorniku retencyjnym znajdującym się pomiędzy ulicami Świętokrzyską i Porębskiego. Szacowany czas spacerów to godzina, półtorej.

Pomysł na założenie w tym miejscu parku pojawił się już wcześniej. We wcześniejszych planach zagospodarowania przestrzennego pojawia się park i powierzchni 51 hektarów. Jednak obecne władze Gdańska postanowiły przeznaczyć dodatkowe 26 hektarów na realizację miejsca dla rekreacji i odpoczynku. Będzie to drugi po Parku Reagana największy gdański park.