Sztorm szaleje na Pomorzu

Dziś i jutro szaleje porywisty wiatr na całym Pomorzu, miejscami dochodzący do nawet 80 km/h. Służby miejskie radzą schowanie rzeczy z balkonów i tarasów, szczególnie mniejszych lub łatwo ulegających zniszczeniu lub porwaniu przez wiatr. Jeśli nie musimy wychodzić lepiej pozostać w pomieszczeniu, warto unikać spacerów w zalesionych miejscach i parkach. Morze jest niezwykle wzburzone, sztorm wynosi 10 w skali Beauforta.

Ostrzeżenie meteorologiczne dla całego Pomorza

Pomorski Alarm Pogodowy wystosował ostrzeżenie, które obowiązuje od piątku 19 listopada od godziny 10:00 do soboty 20 listopada, do godziny 8:00.

Choć już od rana można usłyszeć zbliżającą się wichurę, apogeum szacowane jest na godziny popołudniowe oraz wieczór. Noc z piątku na sobotę również zapowiada się mocno wietrznie. Warto pozostać w domach w miarę możliwości. Jeśli musimy opuścić budynek, warto ograniczyć przebywanie na zewnątrz do minimum. Wichura najmocniej uderzy w Mierzeję Helską, gdzie wiatr osiąga prędkość nawet 95 km/h. Teren pomiędzy Łebą i Gdynią jest najbardziej narażony na silne powiewy. Wiatr na wysokości Gdańska powinien powoli zwalniać do 80-90 km/h.

Oprócz wichury przewidywane są silne opady deszczu. Po zakończonej ulewie metrolodzy przewidują nasilenie się wiatru. Pogoda ma powoli wracać do normy przez weekend, jednak sobota może być wciąż mało bezpieczna. Zaleca się uważanie szczególnie podczas spacerów. W ten weekend warto jednak omijać lasy oraz bliskie okolice plaży.