Świąteczna atmosfera zawitała do Muzeum Bursztynu

Już dziś rozpoczynają się oficjalne przygotowania do świąt w Gdańsku. Jarmark Bożonarodzeniowy otwiera swe drzwi dla spacerowiczów. W związku z budzeniem do życia świątecznego ducha, Muzeum Bursztynu zaprasza na specjalne atrakcje. Zaplanowano warsztaty, pokazy szlifowania bursztynu, oprowadzanie kuratorskie po tematycznej wystawie czasowej. W planach są również konkursy dla dzieci oraz świąteczne przeceny w sklepiku przy muzealnym.

Świąteczne atrakcje w Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu zmienia się w okresie przedświątecznym. Wprowadzone zostają nowe atrakcje; każdy weekend trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego (od 19 listopada do 23 grudnia) będzie można spędzić więcej czasu w muzeum, zamknięcie przesunięte zostało bowiem na godzinę 19.

Jest to świetna okazja do przypomnienia historii największego bursztynu na świecie, który ciągle można podziwiać w naszym muzeum.

Chętni na zakupy będą mogli upolować naprawdę ciekawe okazje. Wydawnictwa książkowe przecenione będą aż do 50 procent, kosmetyki oraz biżuteria będą tańsze o 10 procent. Możliwe będzie zwiedzanie wystawy stałej, dodatkowo wzbogaconej multimedialnymi dodatkami. Na parterze na zwiedzających czekać będzie wystawa czasowa.

Coś dla najmłodszych

Dla dzieci przygotowane zostały specjalne, zimowe warsztaty „Mroźne początki bursztynu”. Odbywać się będą w soboty oraz niedziele o godzinie 12 oraz 13:30. Dzięki instalacji multimedialnej najmłodsi poznają historię kształtowania się bursztynu bałtyckiego. Z pomocą animatorów dzieci wykonają własne bursztynowe ozdoby, które świetnie nadadzą się na prezent świąteczny dla najbliższych. Zajęcia będą trwały 90 minut w grupach po 16 osób. Udział w warsztatach jest zawarty w cenie biletu wejściowego do muzeum.

Również w soboty i niedzielę, od godziny 14 do 18 będzie można przyjrzeć się jak wygląda tradycyjne szlifowanie bursztynu. Pokaz poprowadzi archeolog Eryk Popkiewicz. Udział jest nieodpłatny.

Zorganizowany został również konkurs dla najmłodszych zwiedzających. Muzeum wprowadziło wirtualnych przewodników, którzy pilnie potrzebują imion. Nowych bohaterów będzie można zobaczyć i poznać w instalacji multimedialnej „Drzewo Bursztynowe” na pierwszym piętrze. Tam również będzie można wypełnić formularz zabawy i złożyć swoją propozycję imienia. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 grudnia, a autorzy najciekawszych zostaną ogłoszeni dzień później. Dla zwycięzców przewidziane są upominki, oczywiście z bursztynu.

I coś dla trochę starszych

Dla nieco starszych zwiedzających przygotowane zostały dwa cykle spotkań. „Od drukarki do Muzeum” poprowadzi Jakub Pastuszak, który odpowiada za tworzenie scenografii wystawy stałej w muzeum. Opowie o procesie jej tworzenia, od przygotowywania projektu po druk 3D. Drugie spotkanie, „Przedświąteczna magia gdańskiego bursztynu” to możliwość wysłuchania pracowników muzeum oraz ich opowieści. Po wystawie stałej oprowadzą Joanna Grążawska, Bartłomiej Kenzer, Ludmiła Skulbaszewska oraz Ewa Pawlęga. Opiekunem wystawy czasowej „Trendbook 2021” jest profesor Sławomir Fijałkowski z Akademii Szok Pięknych w Gdańsku; to właśnie on przybliży swoją rozległą wiedzę chętnym zwiedzającym.