2. Festiwal Cinematika już od jutra!

Kolejna edycja Festiwalu Cinematika rusza już w ten piątek, 19 listopada i potrwa do niedzieli, 21 listopada. Na 3 dni zaplanowano dwa premierowe koncerty muzyki filmowej, pokazy filmów nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Cannes (pokazy przedpremierowe). Wyświetlone zostaną również filmy wzbogacone muzyką zespołu Daft Punk. Dalej w klimatach muzycznych odbędzie się międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych. Będzie to także świetna okazja do zapoznania się z dziełami Quentina Dupieux.

2 edycja Festiwalu Cinematika, co nowego?

To już druga edycja Cinematiki, jednak pierwsza organizowana na żywo. W związku z sytuacją w kraju i na świecie, organizatorzy zdecydowali się na zdalną organizację festiwalu. Koncerty można było obejrzeć podczas transmisji w internecie. W tym roku możemy osobiście wysłuchać utworów i obejrzeć filmy w lepszej jakości niż domowe odbiorniki.

Organizatorzy wydarzenia Anna Kądziela-Grubman oraz Michał Grubman nosili się z pomysłem zorganizowania tego typu festiwalu od lat. Są członkami Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, znanego między innymi z Kina na Szekspirowskim czy Filmowego Podsumowania Roku. Widzą ogromny potencjał w Cinematice i mają nadzieję, że festiwal na stałe zapisze się na mapie kulturalnej Gdańska. Festiwal Cinematika to przede wszystkim muzyka filmowa oraz kino, istnieje więc spora szansa na duże zainteresowanie wydarzeniem.

Rozkład jazdy na weekend

W piątek o godzinie 19 festiwal rozpocznie Koncert Muzyki Filmowej: Nanook od the North. Będzie można usłyszeć utwory Jóhanna Jóhannssona wykonane przez Stefana Wesołowskiego oraz Piotra Kalińskiego. O 21 rozpocznie się pokaz przedpremierowy filmu Memoria, reżyserstwa Apichatpong Weerasethakul. W filmie będziemy mogli podziwiać niesamowitą rolę Tildy Swinton oraz wsłuchać się niezwykle klimatyczną kaskadę dźwięku. Piątkowe pokazy będą miały miejsce w Centrum św. Jana.

Sobotni Koncert Muzyki Filmowej: Echo Lat 80 rozpocznie się o godzinie 19. Będzie to muzycznie nostalgiczna podróż od lat 80 aż po czasy współczesne. Podczas koncertu usłyszymy ścieżki dźwiękowe z klasyków filmowych takich jak „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo”, „The Thing” oraz „Diuny” z 1984 roku. O godzinie 21:45 rozpocznie się przedpremierowa projekcja „Titane” w reżyserii Julii Ducournau. Sobotnie pokazy będą odbywały się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Finałowy dzień festiwalu rozpoczyna się wcześniej, bo już o 14:30 rusza konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych. Będzie można również obejrzeć klasyczny już film/teledysk Interstella 5555; jest to kolaboracja duetu Daft Punk z reżyserem Kazuhisa Takenouchi. O 16:30 zostanie wyświetlony film dokumentalny o zespole A-HA. O 18:30 będzie kolejna gratka dla fanów łączenia filmu z muzyką. Wyświetlony zostanie bowiem film autorstwa Quentina Depieux- Reality. Po projekcji filmu odbędzie się pokaz wybranych teledysków reżysera. Festiwal zamykać będzie film Eden opowiadający o scenie klubowej w latach 90. Będziemy mogli poznać historie zespołów grających podobną muzykę jak Daft Punk, które jednak nie osiągnęły takiego sukcesu jak duet.