Sprzątanie Świata już dziś

Już dziś wielka akcja sprzątania świata! W godzinach 9-13 dzieci w ramach zajęć edukacyjnych będą zbierać odpady w miejscach zielonych, ale i nie tylko. Do akcji zaproszeni są wszyscy, którym zależy na czystym otoczeniu i tym co dobre dla naszej planety.

Od zera do bohatera

Akcja sprzątania organizowana jest pod tytułem „Bohater nosi worek”. Wydarzenie ma na celu promowanie ekologicznych zachowań wśród młodzieży. Nauka o tym jak najlepiej dbać o nasze wspólne środowisko, jest niezwykle ważna. Jeśli przekażemy dzieciakom dobre wzorce, dbanie o czystość i segregacja śmieci będą dla nich czymś zupełnie naturalnym.

Jest to świetna okazja dla integracji klasowej, wspólnej nauki oraz spełnianie dobrych uczynków. Przed rozpoczęciem sprzątania, wszyscy uczestnicy zostaną wyposażeni w odpowiednie worki oraz rękawiczki ochronne. Przeprowadzone zostanie krótkie szkolenie dotyczące bezpieczeństwa oraz tego jak właściwie segregować śmieci. 

Dla dzieciaków jest to niezwykła możliwość zobaczenia na własne oczy, ile śmieci zostawianych jest bezmyślnie na terenach zielonych. Nauka w praktyce jest najlepszym sposobem, ponieważ słowa o zaśmiecaniu nie pozostają tylko pustymi słowami. W poprzednich edycjach zbierania śmieci, przeważało szkło i plastik. Najczęściej są to butelki i odpady po piknikach lub libacjach alkoholowych. Akcje sprzątania uwrażliwiają nas na problemy środowiska. Być może my nie zostawiamy odpadów przy wyjściu do natury, ale dzięki uwrażliwianiu się będziemy mogli zwrócić uwagę na zachowanie innych.

Nie tylko młodzież, ale również dorośli podczas takich właśnie akcji są w stanie zobaczyć jakie ilości odpadów zostawiane są w nie odpowiednich miejscach. Mając świadomość jakie zaśmiecanie może dać konsekwencje- wielu osobom daje to motywację do pro ekologicznego działania.

Dla uzupełnienia edukacji, o godzinie 10 odbędzie się spektakl w Teatrze Miniatura. Przedstawienie pod tytułem „Kierunek: Ziemia” wystawiany był już w wielu trójmiejskich szkołach. Jego tematyka nie jest najłatwiejsza, opowiada bowiem o wyniszczaniu środowiska przez ludzi plastikiem, zanieczyszczaniami. Przedstawione jest również cierpienie zwierząt- zarówno tych lądowych jak i wodnych. Choć wydawać by się mogło, że nie jest to odpowiednia sztuka dla najmłodszych- odzew wśród uczniów jest niezwykle pozytywny. Dzieci są niezwykle wrażliwe na losy planety, w końcu to one będą tutaj dłużej niż my, i doskonale zdają sobie z tego sprawę. 

Akcja nie tylko dla najmłodszych

W związku z ogromnym zainteresowaniem wspólnymi akcjami mającymi na celu oczyszczanie środowiska, akcja Sprzątanie Świata nie będzie tylko jednorazowym wydarzeniem. Miasto na razi skupia się na angażowaniu szkól, jednak władze zapewniają, że to nie koniec planów. Do planowania wspólnych porządków zachęcane są firmy, rodziny oraz turyści. Kajakarze mają świetną możliwość zbierania śmieci z wody, warto poświęcić więc choć jeden spływ w roku na zadbanie o swoje wodne otoczenie.