Spotkanie ambasador RPA z prezydent Gdańska i rozmowy o współpracy

W piątek, 19 listopada miało miejsce niezwykłe spotkanie. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz gościła Ambasadorkę Republiki Południowej Afryki, Panią Nomavulę Mngomezulu. Przez godzinę rozmawiały one na temat współpracy, rozwoju przemysłu morskiego. Nie zabrakło również czasu na wymienienie się doświadczeniami dotyczącymi edukacji morskiej a także na temat turystyki lokalnej.

Historyczne spotkanie kobiet na szczycie

Nomvula Josephine Mngomezulu przyjęła rolę ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce w grudniu zeszłego roku. Wcześniej udzielała się społecznie oraz politycznie w swojej ojczyźnie. Była zatrudniona w Południowoafrykańskiej Organizacji Obywatelekiej oraz w Narodowej Radzie Rozwoju Gospodarczego i Pracy. Posiada szeroką wiedzę, studiowała w RPA oraz w Wielkiej Brytanii. Posiada wykształcenie zarówno w pedagogice jak i w ekonomii.

Pierwsza wizyta Pani Ambasador na Pomorzu rozpoczęła się 17 listopada. Przed wizytą u prezydent Gdańska, gościła u wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Następnie udała się na wizytę w Urzędzie Miasta Gdyni. Piątkowe spotkanie w Gdańsku było pierwszym z kobietą, liderką polskiego samorządu terytorialnego. Aleksandra Dulkiewicz była niezwykle zadowolona z przebiegu wizyty. Podkreśliła również jak zaszczycona jest możliwością bycia pierwszą Panią Prezydent, która miała możliwość rozmowy z Ambasador RPA.

Republika Południowej Afryki

Południowa Afryka, lub jak brzmi jej oficjalna nazwa- Republika Południowej Afryki, to państwo położone w najbardziej południowej części Afryki. Jest to 26 pod względem wielkości kraj na świecie (jej wielkość to czterokrotna powierzchnia Polski). Jest w trójce najbardziej rozwiniętych gospodarek na kontynencie, zaraz po Egipcie i Nigerii. Podobnie jak Polska jej rynek zaliczany jest do kategorii rynków wschodzących, dlatego też rozmowy na temat współpracy wydają się pomysłem mogącym przynieść dobre rezultaty. Siła gospodarki RPA opiera się głównie na skórze usługowym, choć niewiele mniej ważny jest również udział przemysłu możliwego dzięki licznym złożami zasobów naturalnych.