Spotkania autorskie na dobre rozpoczęcie jesieni

Wraz ze zbliżającą się jesienią nadchodzą coraz krótsze, zimniejsze dni. Wiele z nas wracając do domu, wstąpi jeszcze do lokalnej biblioteki. W końcu nie ma nic lepszego niż na koniec ciężkiego dnia w pracy, zanurzyć się w ciekawej lekturze. Niezależnie czy mamy dosyć przeżywania własnych problemów i chcemy przenieść się w beztroski świat. Czy też może uwielbiamy wciągające przygody i zagadki kryminalne. Biblioteka jest miejscem, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie.

Aby pomóc nam wejść w świat reportażu Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna daje nam niesamowitą możliwość rozmowy z autorami. Rafał Hetman i Marek Górlikowski to autorzy cenionych książek reportażowych, którzy będą gośćmi spotkań autorskich gdańskich bibliotek.

„Izbica, Izbica”

22 września o godzinie 18 w Bibliotece na Fali, mieszczącej się przy ulicy Jagiellońskiej 8, odbędzie się spotkanie z autorem reportażu „Izbica, Izbica”- Rafałem Hetmanem. 

Rafał Hetman jest reporterem, autorem oraz blogerem. Jego twórczość publikowana była między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz magazynie „Chidusz”. Na jego osobistym blogu – CzytamRezenzuję.pl – przeczytać możemy o jego lubionych reportażach oraz kulturze związanej z czytelnictwem. 

W swojej książce zatytułowanej „Izbica, Izbica” opowiada historię wsi położonej w województwie lubelskim. Od XVII wieku w zgodzie z Polakami, jednocześnie funkcjonowała ludność Żydowska. Jednak gdy wieś w 1939 roku zdemolowali naziści- rzeczywistość ludności zmieniła się na zawsze. Rok 1942 przyniósł początek bólu i zniszczenia. Dotychczasowe miejsce rodzinne wielu rodzin, stało się obozem przejściowym pomiędzy transportem do obozów koncentracyjnych. Żydzi zamieszkujący getto izbickie trafiali później do obozów w Sobiborze oraz Bełżcu. W obu tych miejscach zginęło prawie 15 tysięcy ludzi. 

Kiedyś normalna miejscowość tętniąca życiem, łącząca w swojej historii różne kultury i światy. Historie rodzin, sąsiadów- wszystko utracone podczas czasów okupacji. Po wojnie, z ponad sześciotysięcznej ludności pozostało jedynie dziesięć procent ocalałych. Wydawało by się, że historie tylu osób nie zostaną zapomniane, wymazane wręcz. Stało się jednak inaczej, jak z wieloma tragicznie niewygodnymi sytuacjami w historii Polski. Rafał Hetman postawił sobie za cel przywrócenie pamięci Izbicy oraz jej mieszkańców. 

Autor podczas spotkania opowie o tym czemu musimy pamiętać o tej historii, która uparcie jest zapominana. Jakie tajemnice skrywają się w polskiej historii i dlaczego warto o nich mówić. 

Państwo Gucwińscy

30 września o godzinie 17 w Bibliotece Babie Lato, znajdującej się na ulicy Opolskiej 3, odbędzie się spotkanie z Markiem Górlikowskim. Jest on autorem reportażu pod tytułem „Państwo Gucwińscy”. Ilość miejsc na to spotkanie jest ograniczona, chętni proszeni są o rezerwację miejsca poprzez zapisy w bibliotece. 

Marek Górlikowski przez wiele lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, obecnie jest nagradzanym autorem. Za swoje pierwsze dzieło, biografię Józefa Rotbalta- Noblista z Nowolipek, otrzymał nagrodę imienia Jana Jędrejewica. Również za tą książkę otrzymał nominację do finały Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. 

Jego najnowsza książka pod tytułem „Państwo Gucwińscy” przenosi nas do Wrocławia. Tytułowi Państwo Hanna oraz Antoni Gucwińscy to znani w całym mieście (i prawdopodobnie również poza nim) kierownicy ZOO Wrocławskiego. Podczas rozmowy z autorem uchylają rąbka tajemnicy 55 lat pracy, która jednocześnie była ich życiem. Losy ludzi mieszają się z życiem zwierząt zamieszkujących park. Warunki w jakich mieszkają, nie zawsze są takie jakie być powinny. Autor bez oceniania stara się dociec prawdy, nie bacząc na samopoczucie czytelnika. Nie boi się stawiać trudnych pytań ale i wysnuwać dręczących wniosków. 

Historia Ogrodu Zoologicznego staje się tylko pretekstem dla odkrycia historii życia pracowników, właścicieli oraz zwierząt. Dzięki dociekliwości autora, możemy zajrzeć w każdy zakamarek, poznać każdą dostępną tajemnicę. Historię dodatkowo wzbogaca kontekst klimatu politycznego tamtych czasów, przemian oraz ludzkich dramatów. 

Jeśli po lekturze macie więcej pytań, lub być może odpowiedź na pytanie co to znaczy kochać zwierzęta- na pewno nie możecie ominąć tego wydarzenia.