Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych

Choroby nowotworowe wciąż są główną przyczyną zgonów w Polsce. Niestety zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Tylko w zeszłym roku w Europie, na 15 500 dziecięcych pacjentów onkologicznych zmarło ponad dwa tysiące. Choroby nowotworowe wciąż pozostają ogromnym wyzwaniem dla lekarzy, pacjentów oraz ich rodzin. Dlatego tak niezwykle ważne jest budowanie świadomości wśród ludzi. W wielu przypadkach, możliwy jest powrót do zdrowia jeśli diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie. 

Przerażające statystyki

Wrzesień poświęcony jest na promowanie wiedzy dotyczącej nowotworów dziecięcych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przebieg tego typu chorób oraz ich rodzaje różnią się w zależności od wieku pacjenta. Szybkość w postawieniu odpowiedniej diagnozy jest niezwykle ważny w każdym przypadku. Jednak jeśli chodzi o nieletnich pacjentów- szybka diagnoza potrafi być krytycznym czynnikiem. W przypadku rozwoju choroby nowotworowej u osoby dorosłej, postępowanie choroby zazwyczaj przebiega wolniej. Średnio od czasu rozwoju nowotworu w organizmie do czasu diagnozy- w przypadku osoby dorosłej 20% pacjentów będzie mieć przerzuty. Wśród dzieci odsetek ten wzrasta aż do 80%.

W Polsce, uśredniona liczba stawianych diagnoz nowotworowych u dzieci wynosi rocznie 1000. W całej Europe liczba ta wynosi 35 000. Jest to wciąż największa przyczyna zgonów dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Dlatego tak ważna jest świadomość i diagnostyka- aby liczby te mogły z czasem zacząć maleć.

Co możemy zrobić?

Unia Europejska w tym roku ogłosiła wprowadzenie nowego projektu pod nazwą „Europejski plan walki z rakiem”. Zawarte w nim postanowienia mają doprowadzić do powstania Europejskiej Unii Zdrowotnej. Ma ona zagwarantować jak najskuteczniejsze leczenie- zarówno od względem szybkości rozpoczęcia leczenia jak i jego jakości. Kolejnym elementem będą działania zapobiegawcze i edukacyjne.

„Inicjatywa na rzecz pomocy dzieciom chorym na raka” ma ruszyć jeszcze w 2021 roku. Projekt ma na celu zapewnienie możliwości do diagnostyki oraz leczenia dzieci. W ramach realizacji inicjatywy w całej Europie powstaną nowe ośrodki zajmujące się kompleksową diagnostyką oraz leczeniem chorób nowotworowych. Ośrodki te mają zapewniać opiekę nad dziećmi u których występuje podejrzenie choroby. Dzięki szybkiej diagnostyce i odpowiednim miejscom do leczenia- wszystko w obrębie jednostki medycznej- możliwa będzie skuteczniejsza walka z nowotworami.

Kolejnym projektem wprowadzonym przez Komisję Europejską będzie „Inteligenta karta osoby żyjącej z rakiem lub wyleczonej”. Będzie to coś na kształt istniejącej już w Polsce zielonej karty DiLO, która pozwala na szybszy dostęp do niezbędnych specjalistów oraz badań. Karta osoby żyjącej z rakiem lub wyleczonej ma jednak brać pod uwagę nie samo leczenie, a dalszą opiekę nad pacjentami onkologicznymi. Nawet jeśli udało się pokonać chorobę, bardzo ważne jest aby dalej monitorować nieletniego pacjenta. Oprócz monitorowania postępów w leczeniu oraz zapobieganiu nawrotom, należy mieć również wzgląd na to jaki wpływ na organizm miało samo leczenie. Kontrola jakości życia, potrzebna rehabilitacja oraz wsparcie lekarzy psychologów- to wszystko ma gwarantować ten projekt.

#ZłotyWrzesień

Jako symbol wydarzenia na całym świecie na złoto podświetlane są budynki ważne dla danego obszaru. W akcji Złoty Wrzesień bierze udział wiele miast z całej Polski. W dniach 20-26 września podświetlone będą elewacje wybranych budynków. Warszawski Pałac Kultury i Nauki, stadion Wrocławski, katowicka opera oraz Spodek w Katowicach- to tylko część budowli, które zostaną podświetlone na złoto. W Gdańsku również nie zabranie celebracji, co prawda Polsat Plus Arena Gdańsk rozbłysnęła jedynie 20 września, lecz pozostałe gdańskie obiekty zabłysną po zmroku we wszystkie 6 dni.

„Złoty Wrzesień” to kampania mająca za zadanie promowanie wiedzy na temat zachorowalności na nowotwory wśród dzieci. Wiele osób wciąż ma w głowie obrazek pacjenta onkologicznego jako osoby w starszym wieku. Naprawdę warto walczyć ze stereotypami, nigdy nie wiadomo kogo dotknie ta straszliwa choroba. Jest to również miesiąc dla okazania wsparcia i szacunku dla osób chorych, wyleczonych, oraz ich rodzin i opiekunów. Dla wielu osób pobyty w szpitalu, badania, nieprzyjemne zabiegi i leczenie to niestety codzienność. Warto docenić jaką siłę posiadają pacjenci, ale również osoby zajmujące się nimi na codzień. 

Czemu wybrano złoty kolor wstążki, aby symbolizował walkę z nowotworami wieku dziecięcego? Złoto jako niezwykle cenny surowiec ma ogromną wartość- tak jak zdrowie najmłodszych. Dlatego też kolorem promującym akcję jest złoty. 

Poprzedni rok przyniósł szczególny przełom kiedy do akcji przyłączył się Parlament Europejski. Daje to niezwykłe możliwości rozgłosu, ale przede wszystkim możliwości wprowadzania faktycznych zmian. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie dwóch projektów, o których pisaliśmy wyżej. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek zmian na lepsze i uda się z czasem coraz bardziej ograniczyć śmiertelność najmłodszych.