Studia Obywatelskie to nowy kierunek w Studium im. Pawła Adamowicza. Twórcami programu oraz pomysłodawcami kierunku jest czwórka znakomitych działaczy politycznych, socjalnych, ludzie zaangażowani w tworzenie lepszej przyszłości. Za Studium Obywatelskim stoją: Radca prawny profesor Marcin Matczak, były Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Adam Bodnar; działaczka społeczna Sylwia Gregorczyk-Abram a także filozof i prawnik- profesor Wojciech Sadurski. Rekrutacja na kierunek rozpoczęta, pierwsze zajęcia zaplanowano na 4 grudnia.
Studia Obywatelskie- dla kogo?
Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza ma na celu kształcenie przyszłych liderów politycznych, samorządowców oraz biznesmenów. Ich celem jest kształtowanie świadomości obywatelskiej, praworządności oraz świadomości własnych praw człowieka. W wyważony sposób łączą praktykę z teorią. Buduje etyczną postawę w działaniu. Podczas zajęć kładzie się ogromną wagę na ideę solidarności i współdziałania. Dzięki współpracy ze znakomitymi liderami społecznymi szkoła otwarta jest na wpływ nowych myśli oraz działań.
Studia Obywatelskie to kurs kompetencyjny. Każdy może zostać słuchaczem kierunku, nie zależnie od wieku, wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Program powstał jako odpowiedź na coraz szybciej rosnące zainteresowanie sprawami demokracji, funkcjonowania demokracji i kraju. Wybierając ten kierunek dowiemy się jak działają instytucje społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie w obecnych czasach kryzysu wartości. Otrzymana wiedza pozwoli zrozumieć i nawigować pośród zmieniających się klimatów politycznych oraz zmieniających się procesów społeczno-politycznych.
Oprócz wiedzy słuchacze zyskają umiejętność przekładania jej na praktykę. Łatwiejsze poruszanie w ciągle ewoluującym świecie oraz świadomość zachodzących zmian- to na pewno dobra zachęta dla każdego świadomego obywatela. Założyciele Studium Obywatelskiego podkreślają, że jedną z najważniejszych misji szkoły to kultywowanie myśli Pawła Adamowicza. Dlatego tak wielką wagę przykłada się tu do otwierania się na nowe pomysły oraz dialog.